Zrušenie amnestií – Smerujeme k pozitívnemu, alebo negatívnemu poznaniu právnej istoty v Slovenskej republike?

Zrušenie amnestií – Smerujeme k pozitívnemu, alebo negatívnemu poznaniu právnej istoty v Slovenskej republike?

Hlasovanie si prišli osobne pozrieť aj viacerí členovia vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Dnešné hlasovanie v Národnej rade SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií bolo mimoriadne dôležité z pohľadu formovania politickej kultúry. Na pôde Úradu vlády to dnes uviedol predseda vlády Robert Fico.

Uznesenie podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd, SaS, OĽaNO-NOVA aj Sme rodina. Kladne hlasovali aj všetci nezaradení poslanci okrem Petra Marčeka. Uznesenie nepodporili poslanci ĽSNS a  jediná Natália Grausová hlasovala proti zrušeniu amnestii.

Ako vznikli Mečiarove amnestie

  1. marca 1998 –Vtedajší premiér SR Vladimír Mečiar vydal v zastúpení prezidenta SR Rozhodnutie o amnestii, vzťahujúce sa na trestné činy v súvislosti s prípravou a vykonaním referenda, a tiež v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny. Malo sa zastaviť trestné konanie pre podozrenie z trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s prípravou a vykonaním tzv. zmareného referenda z 23. mája a 24. mája 1997, a nemalo sa nezačínať, a ak sa začalo, malo sa zastaviť trestné konanie pre podozrenie z trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s oznámeným zavlečením Ing. Michala Kováča, narodeného 5. decembra 1961 do cudziny, ku ktorému malo dôjsť 31. augusta 1995.
  2. júla 1998 –Vladimír Mečiar oznámil ďalšiu amnestiu, ktorou sa odstránili nepresnosti vo výrokoch predchádzajúcej amnestie (z 3. 3. 1998), ktoré urobila vo výklade Generálna prokuratúra SR. Podstata predchádzajúcej amnestie ostala rovnaká.
  3. decembra 1998 –Po parlamentných voľbách v SR nový premiér, a tiež zastupujúci prezident SR Mikuláš Dzurinda podpísal Rozhodnutie o amnestii. Vypustením niektorých článkov z rozhodnutí o amnestii, ktoré udelil jeho predchodca a zastupujúci prezident SR Vladimír Mečiar 3. marca a 7. júla 1998, umožnil Mikuláš Dzurinda svojím rozhodnutím konať v kauzách „Zmarené referendum“ a „Únos občana Michala Kováča ml.“.
  4. februára 1999 –Ústavný súd SR rozhodol, že žiadnu amnestiu nemožno ani zrušiť, ani zmeniť.

Čo predchádzalo dnešnému zrušeniu Mečiarových amnestii:

  1. novembra 2016 –Prezident SR Andrej Kiska požiadal poslancov NR SR o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách. Zrušenie navrhuje opozícia na čele s Jánom Budajom (OĽaNO-NOVA).
  2. marca 2017 –Národná rada SR získa kompetenciu zrušiť amnestie či individuálne milosti prezidenta SR, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu. Poslanci parlamentu 124 hlasmi odobrili koaličný návrh, ktorý má smerovať k zrušeniu amnestií Vladimíra Mečiara. Zmena Ústavy SR zároveň prináša pravidlo, že zrušenie amnestií či milostí musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR. Ten buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje, a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v spomínanej lehote nijaké stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné. Za novelizáciu ústavy hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci, okrem Antona Hrnka z SNS, ktorý bol proti. Kladne hlasovali aj všetci poslanci OĽANO-NOVA, Sme rodina a väčšina poslancov SaS a nezaradených.
  3. apríla 2017 –Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu Ústavy SR, ktorá dáva parlamentu kompetenciu rušiť protiprávne amnestie a individuálne milosti prezidenta.
  1. apríla 2017 – Poslanci Národnej rady SR zrušili v parlamente amnestie Vladimíra Mečiara z 3. marca a 7. júla 1998 a milosť exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Dosiahli to prijatím uznesenia, za ktoré hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných.

Tu nastáva otázka: – Dá sa na Slovensku po dnešnom dni spoliehať na zásadu  právnej istoty a na právny štát?

Obsahom princípu právneho štátu je vytvorenie právnej istoty, že na určitú právne relevantnú otázku sa pri opakovaní v rovnakých podmienkach dáva rovnaká odpoveď (napr. I. ÚS 87/93, PL. ÚS 16/95 a II. ÚS 80/99, III. ÚS 356/06). Rešpektovanie princípu právnej istoty musí byť prítomné v každom rozhodnutí orgánov verejnej moci, a to tak v oblasti normotvornej, ako aj v oblasti aplikácie práva, keďže práve na ňom sa hlavne a predovšetkým zakladá dôvera občanov, ako aj iných fyzických osôb a právnických osôb k orgánom verejnej moci (IV. ÚS 92/09).

Podľa Ústavy SR v článku 1. ods. 1: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát.“

Po všetkých úvahách, je zrejme, že Mečiarove amnestie sú amorálne, vrátane milosti prezidenta M. Kováča svojmu synovi. Ale dá sa zachádzať tak ďaleko, že týmto hlasovaním v parlamente sme na hrane právneho štátu bez právnej istoty? Čo v tejto kauze, ale aj do budúcnosti môžeme očakávať? 

Budeme sa báť o základný zákon štátu – teda Ústavu, z ktorého si parlament, kvôli udržaniu súčasného status quo, urobil 5. 4. 2017 trhací kalendár?!…