Zlatá Nasťa: Z Ruska cez Slovensko po Kóreu

Zlatá Nasťa: Z Ruska cez Slovensko po Kóreu

Zimná olympiáda na Kórejskom polostrove je pomaly minulosťou. Slovenský olympijský výbor ešte pred prísahou športovcov zvýšil odmeny za medailové umiestnenia. Za olympijské zlato v individuálnom športe dostane slovenský športovec 50 tisíc eur, za striebornú medailu 40 tisíc a za bronzovú 30 tisíc  eur. Prémie za umiestnenia od 4. po 8. miesto sú 20, 15, 10, 8 a 6 tisíc eur. V kolektívnych športoch je odmena pre každého člena družstva v prípade umiestnenia na 1. až 6. mieste stanovená na 15, 13, 11, 9, 6, resp. 4 tisíc eur.

Kým pred štyrmi rokmi na zimných olympijských hrách v Soči reprezentovalo Slovensko 62 športovcov v 9 odvetviach, tento rok ich v Pjongčangu bolo o čosi menej – 56 športovcov, ktorí súťažili v 7 odvetviach: biatlon, beh na lyžiach, ľadový hokej, krasokorčuľovanie, sánkovanie, snowbording a zjazdové lyžovanie.

Pred štyrmi rokmi v Soči sme zažili aj drobné nedorozumenie s našou najlepšou olympioničkou, čo sa už teraz nestalo. Nesprávny preklad Kuzminovej slov po ziskoch medailí vtedy spustil na Slovensku nevídaný ošiaľ, ktorý priživil aj politik B. Kollár. Ako čerstvá víťazka olympijského zlata totiž rodáčka z ruského Ťumeňa poskytla rozhovory viacerým novinárom. Americká agentúra AP ju však nesprávne citovala, jej slová preložila inak, ako ich v skutočnosti myslela.

„Som iba držiteľka slovenského pasu, som ruskej národnosti. Tu som doma, atmosféra je veľmi rodinná, žičlivá, príjemná, domácka,“ znel výrok, ktorý sa šíril svetom a Kollára pobúril.

„Je úplne jasné, čo povedala. Že je Ruska, že je v Soči doma a že má len slovenský pas. Tak nech s ním vycestuje do Ruska, tam ho zahodí a nech tam zostane. Je mi z teba zle, z takej nevďačnosti. Čo by sa ti stalo, keby si poďakovala Slovensku? Byť na mne, ti ho vezmem a pošlem ťa aj s tou medailou do r*ti!“ napísal vášnivo a bližšie sa k hanlivému statusu pre médiá nevyjadril.

Až keď vášne opadli a po objasnení, že naozaj došlo k nedorozumeniu, Boris Kollár trpko oľutoval svoju unáhlenosť a emotívne vyjadrenie.

„Ak to Anastasia nepovedala, beriem späť svoje príkre slová a hlboko sa ospravedlňujem,“ napísal pokorne na sociálnej sieti. Po tom, čo si prečítal blog ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, v ktorom sa politik Kuzminovej za malichernosť a prízemnosť slovenského národa ospravedlnil, začal konať aj multiotecko. Rozhodol sa športovkyňu veľkoryso odškodniť.

„Ospravedlňujem sa a určite sa pokúsim túto mediálnu neprávosť, ktorú som vyvolal, napraviť. Osobným ospravedlnením a finančným bonusom, ktorý jej chceme venovať ako satisfakciu – moju a aj ako vďaku za úspešné reprezentovanie Slovenska,“ napísal Kollár zmierlivo.

Tento rok sa nič podobné nezopakovalo, chvalabohu… Športovci to nemajú ľahké, či sa im darí, alebo nedarí. Zdá sa však, že Slováci na svoj olympijský výkvet nezanevrú ani po tejto olympiáde. Očakávania od Petry Vlhovej aj od hokejistov boli určite vyššie. No keď sa nedarí, tak sa nedarí… Nevadí, azda to vyjde nabudúce. Nie je umenie byť fanúšik úspešného víťaza, športovca treba podržať aj v ťažších chvíľach. Zdá sa, že slovenská verejnosť sa to už učí a to je len dobre…