Že vraj proti korupcii…

Že vraj proti korupcii…

Nový pokus o „študentskú revolúciu“ sa rozplynul do stratena. Priebeh tzv. protikorupčného pochodu 18. 4. sprevádzalo nepriaznivé počasie, aj napriek tomu účastníci sa krátko po 17.00 pohli z Hviezdoslavovho námestia smerom na Námestie SNP. Skandovali heslá ako dosť bolo Fica, chceme lepšiu vládu, nie je nám to jedno, Fico hanbi sa, My sme tu doma, Kaliňák do basy. Podľa odhadov organizátorov sa na proteste zišlo asi 5 000 ľudí.

„Naša krajina nie je pre nás, sme nútení odchádzať. Pochoduje nielen za našich rodičov, ale aj za nás. Naši rodičia už raz bojovali za nás. Myslíme si, že korupcia je jedným z problémov. Peniaze našich rodičov putujú do vreciek oligarchov. Vláda a prokuratúra korupciu nerieši,“ povedali z pódia hlavní organizátori akcie, stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. To, či za organizáciou akcie stojí politik Igor Matovič nikto nedementoval, ale ani veľmi nekomentoval.

Na pódiu na Námestí SNP vystúpilo viacero umelcov a tiež stredoškolákov aj vysokoškolákov. Ako motiváciu organizovať protest alebo zúčastniť sa na ňom pritom uviedli fakt, že chcú na Slovensku ostať žiť. Podľa hudobníka Michala Kaščáka je dobré, že študenti takto ukázali občianske sebavedomie. Situáciu zároveň prirovnal k protestom z novembra 1989, ktoré organizovali takisto študenti spolu s Verejnosťou proti násiliu. „Korupciu tiež môžeme označiť ako násilie na spoločnosti,“ vyhlásil Kaščák. S tým sa dá súhlasiť, ale otázka znie, či Kaščák a jeho kamaráti nevideli korupciu už aj za vládnutia M. Dzurindu a I. Radičovej…

„Sme skupina študentov, ktorí sa už ďalej nemôžu pozerať na marazmus, do ktorého nás korupcia v politike dostáva. Napriek všetkému vidíme svoju budúcnosť na Slovensku a chceme tu prispieť k zmene k lepšiemu,“ vysvetlili organizátori svoju motiváciu.

Tvrdia, že ich ďalšie aktivity budú závisieť od úspechu protestu a podpory verejnosti. „Potom uvidíme, či budeme pochody organizovať aj v iných mestách, alebo to prevezmú vysokoškoláci,“ povedala Karolína Farská.

„To, že si niekto myslí, že by som nemal byť ministrom vnútra, je prirodzenou súčasťou demokracie. Policajné zložky urobia všetko preto, aby nikto ich zhromaždenie nenarušil,“ reagoval na stredoškolákov minister vnútra Robert Kaliňák.

Organizátori protikorupčného študentského pochodu spísali memorandum s požiadavkami, ktoré odovzdali v podateľni Úradu vlády SR. Ako informovali na brífingu, zhodli sa na štyroch požiadavkách.

Prvou je odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Druhou je zrušenie Mečiarových amnestií. Treťou požiadavkou študentov je vyšetrenie káuz z obdobia vlády Vladimíra Mečiara. V rámci poslednej požiadavky požadujú študenti vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák. V memorande podľa nej nie je uvedený termín, dokedy by požiadavky študentov mali byť splnené, aj preto je to celé ako výstrel z motyky pánubohu do okien… A korupcia rastie ďalej…