Vražedný stroj vo Francúzskom Nice! Terorizmus? Pomsta? Opäť množstvo nevinných ľudí zomrelo a bolo zranených. Útočník v nákladiaku vrážal a strieľal do davu v Nice, zabil vyše 80 ľudí, zranil ďalších 100.

Vražedný stroj vo Francúzskom Nice! Terorizmus? Pomsta? Opäť množstvo nevinných ľudí zomrelo a bolo zranených. Útočník v nákladiaku vrážal a strieľal do davu v Nice, zabil vyše 80 ľudí, zranil ďalších 100.

Logo-SPOLOCNE-ZA-SLOVENSKOV prvom rade chceme SPOLOČNE ZA SLOVENSKO dať úprimnú sústrasť všetkým pozostalým, ktorí stratili svojich najbližších – nevinné obete ľudí, ktorí oslavovali štátny sviatok dobytia Bastily vo francúzskom meste Nice, kde si každoročne pripomínajú začiatok Veľkej francúzskej revolúcie z roku 1789. Heslo Bratstvo, rovnosť, sloboda je tiež spojené s pádom Bastily a však včerajší večer sa stal utrpením a masakrou oslavujúcich.

Terorizmus, umieranie nevinných ľudí v európskych metropolách sa stáva stále častejším. Po Parížskom teroristickom útoku (13. november 2015), útoku v metropole Brusel (22.marec 2016) sa opäť vrátil ďalší ohavný, beštiálny útok proti nič netušiacemu davu ľudí vo Francúzsku.

4-P201607150145501Vražedným strojom sa stal vodič nákladiaku, ktorý vrazil vo štvrtok večer okolo 22.30 hod (14.júl 2016) úmyselne do davu ľudí oslavujúcich deň dobytia Bastily na promenáde “Promenade des Anglais”. Úmyselne vrážal a strieľal do ľudí, ktorí na promenáde oslavovali štátny sviatok. Zabil najmenej 84 z nich, ďalšie dve desiatky sú v kritickom stave. Útok zastavila až polícia, ktorá vodiča pri prestrelke zastrelila. Vo vozidle podľa Le Figaro našli viacero pušiek a granátov. Teraz pátrajú po možných komplicoch útočníka, podľa médií je však zrejmé, že konal na vlastnú päsť. Úrady vyzvali obyvateľov mesta, aby nevychádzali von. Počet obetí zrejme ešte nie je konečný. Zranenia utrpela zhruba stovka ľudí. Podľa prokuratúry sa vodič rozbehol veľkou rýchlosťou, kým narazil do prvých nič netušiacich ľudí. Potom cielene narážal do ďalších s evidentnou snahou spôsobiť čo najväčšie krviprelievanie. Podľa prokuratúry zabíjal na úseku dlhom dva kilometre. Na mieste boli v čase útoku tisíce ľudí, ktorí v panike utekali preč. Podľa svedkov “Všetci kričali ‘utekajte, utekajte, došlo k útoku, utekajte, utekajte’,”

K incidentu došlo tesne po slávnostnom ohňostroji, uviedla spravodajská stanica BBC. Polícia vodiča nákladiaku zastrelila a následne v jeho aute objavila strelné zbrane, výbušniny aj granáty. Identita usmrteného vodiča ukazuje, že išlo pravdepodobne o 31 ročného mladíka, ktorý mal dvojité francúzsko-tuniské občianstvo. Útočník v súlade s týmito doposiaľ nepotvrdenými informáciami, žil v Nice. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve sa k týmto informáciám doposiaľ odmietol vyjadriť, pričom uviedol, že “identifikácia zločinca ešte prebieha”. “Sme vo vojne s teroristami, ktorí nás chcú zasiahnuť za každú cenu a veľmi násilným spôsobom,” dodal minister, ktorého citovala agentúra AP.
K útoku sa doposiaľ neprihlásila nijaká teroristická skupina. Mohlo však ísť o terorizmus spájaný s Dáiš (Islamský štát). V roku 2014 jeho hovorca Abú 4-Utok_v_Nice_kamionMohammed Adnání vyzýval stúpencov, že ak nemôžu nájsť výbušniny alebo guľky, potom nech “si vypichnú neveriaceho Američana, Francúza, alebo ich spojenca. Roztrieskajú jeho hlavu kameňom, dobodajú nožom alebo do nich vpálite s autom, uduste alebo otrávte.”

Prezident samosprávy miestneho kraja Provence-Alpes Côte d’Azur Christian Estrosi potvrdil, že vodič do ľudí aj strieľal. Bol dobre pripravený. Útok teraz ako teroristický čin vyšetruje proti-teroristické oddelenie hlavnej francúzskej prokuratúry. V aute sa našli atrapy strelných zbraní a nefunkčné granáty. Atentátnik mal pri sebe pištoľ, s ktorou opakovane strieľal.

Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda však nemožno poprieť, že útok má črty terorizmu, v nočnom prejave povedal, že útok v Nice bol teroristickým činom. Francúzsky prezident zvolal kvôli útoku na piatok zasadenie krízového štábu v Paríži a po jeho skončení sa podľa informácií agentúry AP vydá do Nice. Francúzsky prezident uviedol, že okrem predĺženia výnimočného stavu plánuje do služby povolať rezervné zložky a posilniť policajné hliadky, a to najmä na francúzskych hraniciach.
Kvôli masakru sa rozhodol navrhnúť predĺženie výnimočného stavu v krajine o tri mesiace. Pôvodne sa mal pritom skončiť 26. júla. Hollande zároveň dodal, že Francúzsko posilní svoje vojenské akcie v Sýrii a Iraku.

13730530_217451885321733_1822686248_oČo sa to v Európe vlastne deje?

Je to plánované?

Je to politická hra na úkor nevinných?

Výsledok je len to, že vždy si to odnesú nevinný ľudia!

Pre občanov Európskej únie jednotlivých štátov sa EÚ stáva peklom na zemi.

Utrpenie a bolesť z terorizmu – odvrátenie teroristických útokov by mala byť prioritou politikov!

Voľný pohyb osôb EÚ sa stáva aj voľným pohybom teroristov. Začnime chrániť to najcennejšie čo máme – ľudské životy a zdravie občanov.