Víťazi (a porazení) volieb do VÚC 2017

Víťazi (a porazení) volieb do VÚC 2017

Kto vyhral

Bratislavský kraj: Juraj Droba, Trnavský kraj: Jozef Viskupič, Trenčiansky kraj: Jaroslav Baška, Nitriansky kraj: Milan Belica, Žilinský kraj: Erika Jurinová, Banskobystrický kraj: Ján Lunter, Prešovský kraj: Milan Majerský, Košický kraj: Rastislav Trnka.

Kto prehral

V Banskej Bystrici prehral Marián Kotleba. Situáciu nekomentoval…

V Trnavskom VÚC sa lúči Tibor Mikuš.

V Bratislave Pavol Frešo prepadol na celej čiare…

Juraj Blanár priznal porážku vo voľbách predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a pogratuloval k víťazstvu Erike Jurinovej, ktorá ho vymení na poste predsedu ŽSK po dvanástich rokoch. “Preberá kraj, ktorý je vo veľmi dobrej kondícii. Kraj, ktorý je lídrom v mnohých oblastiach a pevne verím, že v týchto projektoch bude aj pokračovať ďalej. A prajem jej predovšetkým, aby dokázala naplniť svoj volebný program,” povedal Blanár, ktorý neuspel vo štvrtom súboji o post predsedu ŽSK.

Úradujúci predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík (Smer-SD), ktorý opätovne kandidoval na tento post, priznal volebnú porážku. Súčasne zablahoželal Milanovi Majerskému (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA) k volebnému víťazstvu. K výsledkom volieb sa vyjadril v krajskej centrále Smeru-SD, kde vládne pochmúrna atmosféra. Urobil tak ešte skôr, ako bolo spočítaných 100 percent volebných hlasov. “V každom prípade som bol viac nervóznejší, ako cez všetky iné voľby. V kútiku duše som očakával, že to bude tesné, možno o päť percent pre mňa. Ale je to ináč,” uviedol Chudík.

Kto ostal

Voľby v Nitrianskom kraji vyhral s prehľadom doterajší župan Milan Belica. Výsledky v centrále štábu prijali potleskom a s dobrou náladou. “Budem pokračovať v doterajšej práci, som človek, ktorý robí veci naplno a venujem sa len jednej, ale poriadne. Keď som bol riaditeľ banky, tak som bol len riaditeľ banky, odkedy som županom, som ním 24 hodín denne,” povedal Belica.

V Trenčianskom kraji ostáva županom Jaroslav Baška.