Ústavný súd rozhodol proti chudobným a zadlženým

Ústavný súd rozhodol proti chudobným a zadlženým

Budeme na Slovensku stavať už aj nové väzenia pre dlžníkov? Alebo iba budeme ďalej pochovávať bezdomovcov a žobrákov, ktorí zaplnili ulice, keď si nedokázali poradiť s vlastnou ekonomickou situáciou? Často z vlastnej viny, ale častejšie kvôli hyenizmu úžerníkov, ktorých zrazu očividne podporuje aj štát, hoci úžera je zákonom zakázaná!

Exekútori jasajú, no ľudí, čo dlhujú peniaze, čakajú ťažké časy. Zákon o ochrane spotrebiteľa ich už nebude chrániť tak ako doteraz. Rozhodol o tom ústavný súd. Zákon o ochrane spotrebiteľa mal pomáhať obyčajným ľuďom lepšie sa brániť v súdnych sporoch. Sudca mohol, napríklad, rozhodnúť o premlčaní dlhu aj bez prítomnosti dlžníka.

Inými slovami, ak vás veriteľ nežaloval včas ale vyčkával, kým narastú úroky, mal mať smolu, prípad mal byť premlčaný. Teraz to už však platiť nebude. Ústavný súd rozhodol, že časť zákona je protiústavná.

„Ústavný súd konštatuje, že na ochranu zraniteľného jednotlivca, existujú miernejšie prostriedky, zvlášť formou právnej pomoci, a preto právna úprava nie je nevyhnutne potrebná na naplnenie tohto cieľa,” povedala predsedníčka ústavného súdu Iveta Macejková

Práve Macejková a ďalší traja sudcovia sa pritom s týmto rozhodnutím tak celkom nestotožnili. Plénum sa radilo takmer hodinu, ústavní sudcovia mali zrejme na vec rôzne názory, konečné rozhodnutie ale platí.

Národná rada má teraz šesť mesiacov na to, aby zákon o ochrane spotrebiteľa upravila tak, aby bol v súlade s ústavou. Proti rozhodnutiu ústavného súdu sa nedá odvolať. A keďže teraz zákon dlžníkov nebude až tak chrániť, budú sa na súdoch musieť brániť aktívnejšie.

Rozhodnutie ústavného súdu bude mať obrovský vplyv na tisíce sporov medzi veriteľmi a ich dlžníkmi. Súdy sú takýmito prípadmi zahltené, no je jasné, že aj po aktuálnom rozhodnutí ústavného súdu je riešenie tohto problému veľmi ďaleko v nedohľadne.

Ako k veci hovorí známy právnik Roman Ruhig: „Dlhy platiť treba, s tým sa dá súhlasiť. Ale fackovať obyčajných ľudí – spotrebiteľov len pre vychcanosť niektorých úžerníkov je nemorálne, neetické a nanajvýš nespravodlivé. Som sklamaný z takého rozhodnutia ústavného súdu. Je čas začať meniť Ústavu aj na ochranu práv slabšej strany.“ S tým sa dá iba súhlasiť…