STOROČNICA SVETOZÁRA HURBANA – VAJANSKEHO

STOROČNICA SVETOZÁRA HURBANA – VAJANSKEHO

Hurban-Vajansky_K213_157V stredu 17. augusta 2016 sa v Martine zišli takmer dve stovky prítomných, na podujatí venovanom 100. výročiu umrtia básnika, prozaika, kritika, novinára a publicistu Svetozára Hurbana – Vajanského. Medzi vzácnych hostí patrili aj zástupcovia Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.
Svetozár Hurban – Vajanský bol ústrednou osobnosťou slovenského národného diania na prelome 19. a 20. storočia. Bol spolutvorcom modernej slovenskej poézie a prózy, literárnej kritiky a esejistiky. Stal sa vedúcou osobnosťou slovenského národného hnutia. Najmä na medzinárodných novinárskych kongresoch vďaka dokonalej znalosti nemčiny mohol informovať o ponižujúcom postavení svojho národa, predovšetkým v časoch uplatňovania tvrdých apponyiovských zákonov na školách v Uhorsku.

Najplodnejšie roky svojho pohnutého života prežil v Martine, kde je na Národnom cintoríne pochovaný. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo slávnostné zasadnutie rozšíreného predsedníctva MS za účasti členov výboru Matice slovenskej. Matičiari a hostia si pripomenuli aj 150. výročie úmrtia Karola Kuzmányho, ktorý zomrel 14. 8. 1866 v Turčianskych Tepliciach a súčasne vyhlásili Rok Jozefa Miloslava Hurbana 2017. Pozn.: Hurban bol otcom S. H. Vajanského.
Matičný program pokračoval vernisážou výstavy k 90. výročiu otvorenia druhej (dnešnej sídelnej) budovy Matice slovenskej na Ulici P. Mudroňa č. 1. Po príhovoroch funkcionárov Matice a hostí odhalili busty Vajanského a Štefana Furdeka. Stému výročiu smrti S. H. Vajanského bol venovaný aj spomienkový Večer pri Vajanskom, ktorý zorganizovala Slovenská národná knižnica a Literárne múzeum. V programe zazneli ukážky z Vajanského tvorby.

Marian Kňažko

člen MATICE SLOVENSKEJ 

a iniciatívy SPOLOČNE ZA SLOVENSKO

Logo-SPOLOCNE-ZA-SLOVENSKO