Správa Andreja Kisku o svojom prezidentovaní

Správa Andreja Kisku o svojom prezidentovaní

V stredu 14. 6. 2017 vystúpil prezident SR v pléne NR SR so svojou správou o stave republiky. Bolo to tesne pred tým, ako si prezident pripomenie tretie výročie svojho úradovania v najvyššej štátnej funkcii. Prejav mal samozrejme napísaný a opäť sa ozvali hlasy, že pán Kiska je len hovorcom či tlmočníkom názorov niekoho iného, napríklad svojich poradcov na čele s Martinom Bútorom. Kiska v to popoludnie síce hovoril dlho a veľa, ale povedal málo. Obsah jeho prejavu si dokonca nevyslúžil na záver v pléne potlesk ani od jeho priaznivcov z opozície…

Podľa hlavy štátu sa Slovensko rok v tejto témy nepohlo z miesta. “Dvanásť dlhých mesiacov nedostala naša spoločnosť jasný signál, že by zodpovední úprimne hľadali cestu z pasce, do ktorej krajinu zavliekli. Udalosti od parlamentných volieb boli z tohto pohľadu veľmi zlou správou o stave republiky,“ povedal prezident s tým, že takéto hodnotenie sa nevyslovuje ľahko.

„Uvedomujem si, že silné vyjadrenie by mala hlava štátu používať rozvážne. Ale nemienim ho zjemniť. Korupcia nie je len jednou z tých tém, v ktorých sú politické deklarácie v rozpore so schopnosťou dosahovať výsledky. Téma boja proti korupcii sa zvrhla na osobnú politickú vojnu, ktorá paralyzovala Slovensko,“ uviedol ďalej Kiska s tým, že v osobnej politickej vojne štát a jeho predstavitelia rezignovali na normálnu komunikáciu s verejnosťou, na povinnosť trpezlivo vysvetľovať pochybnosti a reagovať na podozrenia.

Kiska v prejave pripomenul, že v otázke rovnosti ľudí pred zákonom je Slovensko štátom s najhoršou povesťou v očiach vlastných občanov v celej Európskej únii. Ako nedávno informovala Európska komisia, súdom dôverujeme najmenej spomedzi všetkých členských krajín. Takisto pripomenul, že podľa inej čerstvej správy je podpriemerná, druhá najnižšia v únii, aj dôvera ľudí v prácu polície. Zo všetkých krajín EÚ je na Slovensku najvyšší podiel občanov, ktorí tvrdia, že nechcú nahlasovať korupciu, pretože aj tak to nepovedie k potrestaniu vinníkov.

“Nedôvera v schopnosť štátu spravodlivo potrestať tých, čo porušujú pravidlá, neduživý boj proti korupcii a klientelizmu, sú jedným z prameňov rezignácie ľudí na politiku. Sú zdrojom frustrácie z fungovania verejných inštitúcií a rozšíreného pocitu, že nežijeme vo férovej spoločnosti. Je to zámienka pre všetkých, ktorí v mene svojich pochybných cieľov presviedčajú ľudí, že demokracia na Slovensku zlyháva,“ povedal prezident v pléne parlamentu.

Nevyhol sa ani téme extrémizmu, pričom obvinil voličov, a nie tých politikov, ktorí sa voči občanom právajú extrémne arogantne a chcú u nás obmedzovať slobodu prejavu a myslenia!

„Vstup fašistov do parlamentnej politiky po minuloročných voľbách je niečo, čo sa naša spoločnosť stále snaží spracovať a hľadá spôsoby, ako tomu čeliť. Sám o tom diskutujem pri každej mojej návšteve po celom Slovensku obzvlášť s mladými ľuďmi na stredných a vysokých školách,“ povedal Kiska s tým, že je našou povinnosťou prispieť k tomu, aby nikde na Slovensku nemali ľudia pocit, že sa na nich zabudlo.

„Musíme sa navzájom počúvať a pokúšať sa spolu rozprávať. Snažiť sa pochopiť, čo nás trápi — prečo je časť spoločnosti ochotná podporovať fašistickú stranu. Či vôbec všetci rozumieme hrozbe pre našu demokraciu, slobodu a budúcnosť, ktorú Ľudová strana Naše Slovensko a podobné spolky reprezentujú. Či voľba extrémistov nie je v prípade časti voličov volanie o pomoc, ku ktorému by sme nemali byť hluchí,“ povedal Kiska s tým, že je preto hrdý na občianske iniciatívy i aktivity jednotlivcov, ktoré sa snažia takýto dialóg viesť. „Je to prejav spoločnosti, ktorá sa bráni, lebo chce zostať slobodná a demokratická,“ dodal prezident.

“Triezvu spoločenskú diskusiu o príčinách silnejúceho extrémizmu si nesmieme mýliť s ustupovaním zlu. Naopak, je našou povinnosťou zakročiť všetkými dostupnými zákonnými prostriedkami. To je úloha polície a prokuratúry a je dobre, že sa k nej hlásia,“ pokračoval na tému extrémizmu prezident s tým, že žiadne politické taktizovanie nemôže byť dôvodom na prehliadanie porušovania zákona, ústavy, ignorovanie agresivity a prejavov nenávisti k druhým – ani vonku na ulici, ani doma za počítačom.

Extrémizmus a jeho rôzne podoby je však podľa prezidenta Kisku dôležité poraziť v priamej súťaži. Voličov podľa neho treba osloviť lepšou a príťažlivejšou ponukou. „Nie ustupovať extrémistom a v mene pochybného taktizovania preberať ich nenávistný slovník, témy a pomáhať im radikalizovať nálady v našej spoločnosti. Zápas s extrémistami sa nemusí skončiť — a zrejme sa neskončí — rozpustením jednej politickej strany. Takýto politický súboj však nie je práca ani pre políciu, ani pre generálneho prokurátora. V skutočnosti je to práca pre vás, reprezentantov demokratických politických strán,“ vyzval Kiska.

Svoje lietanie nad Slovenskom však nespomenul. Spomenul však Ukrajinu, nad ktorou sa možno bude jeho lietadlo otáčať, aby malo viac priestoru na vzdušné výlety hlavy štátu…