Spiknutie proti Petrovi Saganovi

Spiknutie proti Petrovi Saganovi

Športový arbitrážny súd (CAS) vo štvrtok popoludní zamietol naliehavú žiadosť nemeckého cyklistického tímu Bora-Hansgrohe a Peter Sagan sa tak definitívne nevrátil do pelotónu na Tour de France 2017.

Bora-Hansgrohe sa v súvislosti so Saganovou diskvalifikáciou obrátila na CAS a svojho jazdca chcela späť na 104. ročníku TdF. Jury diskvalifikovala dvojnásobného majstra sveta za to, že mal spôsobiť pád Brita Marka Cavendisha v záverečnom špurte utorkovej 4. etapy.

“Myslíme si, že rozhodnutie jury nebolo správne. Preto sme sa obrátili na arbitráž. Už to nie je v našich rukách, čakáme na rozhodnutie,” uviedol pred verdiktom športový riaditeľ nemeckej stajne Enrico Poitschke pre portál Cycling Weekly.

Vedenie Bora-Hansgrohe kontaktovalo CAS pred štartom stredajšej 5. etapy z Vittelu. “Tím a Peter Sagan by chceli zopakovať svoje stanovisko, že Peter Sagan nespôsobil, už vôbec nie úmyselne, pád Marka Cavendisha na záverečných 200 m 4. etapy 4. júla 2017. Peter Sagan si držal svoju líniu a nemohol vidieť Marka Cavendisha na pravej strane,” píše sa v stanovisku.

Bora chcela v prípade úspechu žiadosti, aby sa Sagan vrátil do pelotónu. “Ak bude rozhodnutie UCI suspendované, o čom musí CAS rozhodnúť teraz, Peter Sagan sa okamžite vráti do pretekov a spolu s tímom bude bojovať o úspešný výsledok na Tour de France 2017,” pokračovalo stanovisko tímu. Sagan po vylúčení nenastúpil na 5. a 6. etapu.

“Uvedomujeme si, že by bolo dosť chaotické, keby sa Sagan opäť zapojil do pretekov, no nemali sme inú možnosť, ako brániť nášho jazdca a jasne ukázať, že za incident nenesie zodpovednosť,” uviedol hovorca stajne Ralph Scherzer.

Bora si taktiež myslí, že Medzinárodná cyklistická únia (UCI) nedodržala správny postup, keď nedala šancu dvojnásobnému majstrovi sveta brániť sa pred tým, ako ho vylúčila z pretekov. “Nedali mu možnosť prezentovať jeho pohľad na vec. To sa stalo napriek tomu, že pravidlá UCI jasne hovoria, že zainteresovaný pretekár musí byť pred vynesením verdiktu vypočutý,” uvádza tím.

Na znak protestu proti rozhodnutiu pretekárskej jury nemecká stajňa pred štartom stredajšej i štvrtkovej etapy umiestnila pred tímový autobus spolu so strojmi ostatných jazdcov, ktorí v pretekoch pokračujú, aj Saganov bicykel značky Specialized. Ten by mal byť pred autobusom až do konca TdF. Mladší z bratskej dvojice Saganovcov už v dejisku pretekov nie je, v stredu 5. 7. odcestoval do svojho bydliska v Monaku.