Ruské lietadlo s ruským speváckym súborom „Alexandrovcov“ sa zrútilo do Čierneho mora

Ruské lietadlo s ruským speváckym súborom „Alexandrovcov“ sa zrútilo do Čierneho mora

25.Decembra 2016 sa Ruské vojenské lietadlo so skupinou Alexandrovcov stratilo krátko po vzlete z letiska v Soči.

Ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci sa niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.

Stroj, ktorý patril priamo rezortu obrany, viezol Alexandrovcov na koncert na ruskej vojenskej základni v Sýrii, spresnilo ministerstvo. Na palube lietadla, ktoré zmizlo z obrazoviek radarov chvíľu po vzlete, bolo dovedna 84 cestujúcich a osem členov posádky. Haváriu stroja Tu-154 s 92 ľuďmi na palube nikto neprežil. V lietadle sa nachádzalo 84 cestujúcich a osemčlenná posádka. Ministerstvo obrany zverejnilo zoznam pasažierov, medzi ktorými bolo 64 členov súboru Alexandrovci vrátane vedúceho Valerija Chalilova, ale aj novinári a vojaci.

Doposiaľ sa podarilo nájsť 11 tiel obetí. Informovalo o tom dnes ruské ministerstvo obrany.

Záchranné a pátracie tímy našli jeho úlomky približne 1,5 kilometra od pobrežia v hĺbke 50-70 metrov pod hladinou. O prípadných preživších sa zatiaľ nikto nezmienil, píše agentúra AP.

Po vzlete a krátkom dvojminútovom lete stratilo lietadlo spojenie a nevyslalo na zem akékoľvek informácie o problémoch, čo môže nasvedčovať tomu, že sa na palube stala extrémna situácia, alebo došlo k vplyvu na stroj zvonku, alebo sa zrazil s prekážkou, ktorá tam však len ťažko bola,” domnieva sa Andrejev, ktorý v letectve pracoval 47 rokov. Dodáva, že “Tu-154 je veľmi spoľahlivý stroj a zázraky neexistujú, tieto lietadlá len tak nepadajú”. “Zažil som prípady, keď Tu-154 pristál po zlyhaní všetkých troch motorov, alebo napríklad slávne pristátie v tajge na opustenú pristávaciu dráhu,” dodáva expert. “Verzia o poruche na palube, o ktorej sa hovorí, ako je porucha na vyváženie kormidla, alebo odchýlenie sa z trasy letu, určite nemohli zabrániť posádke odovzdať tieto informácie na zem,” dodal Andrejev. “To znamená, že sa stalo niečo extrémne, z praxe sú také situácie možné pri unesení lietadla,” dodal. Expert spresnil, že údaje z automatického nahrávacieho zariadenia “s presnosťou na 99,99% dokážu objasniť, čo sa stalo v kabíne v čase katastrofy”. Po čiernych skrinkách sa stále pátra.

Ruský minister dopravy Maxim Sokolov dnes vyhlásil, že pravdepodobnou príčinou nedeľného zrútenia lietadla do vôd Čierneho mora bola chyba pilota alebo technická porucha. Minister Sokolov vo vyjadreniach dnes odvysielaných v televízii povedal, že vyšetrovatelia sa sústreďujú na prípadnú chybu pilota alebo na technickú poruchu a že teroristický útok nepatrí medzi hlavné verzie pri vyšetrovaní. Do pátrania po ruskom vojenskom lietadle, ktoré sa v nedeľu zrútilo do vôd Čierneho mora, zapojili úrady už zhruba 3500 ľudí. Pátranie pokračovalo nepretržite celú noc.

Súvisiace články   – Alexandrovci – Je ťažké nájsť v zármutku slová na rozlúčku TU

Je ťažké nájsť v zármutku slová na rozlúčku, poďakovanie, v posledné zbohom, vyjadriť lásku a úctu k takým ľuďom, ktorí svojím spevom neraz postavili svoje obecenstvo a do našich sŕdc vnášali hrdosť, lásku a nádej. Dnes mnoho sŕdc je smutných za stratou Alexandrovcov, ktorí tragický zahynuli pri leteckom nešťastí.  Aj my SPOLOČNE ZA SLOVENSKO smútime a vyslovujeme úprimnú sústrasť pozostalým rodinám.