ROZPRÁVKOVÝ SLOVENSKÝ BETLEHEM

ROZPRÁVKOVÝ SLOVENSKÝ BETLEHEM

 

V novom roku 2017 po výstupe na Strážov sme sa 02. januára vybrali do Rajeckej lesnej  k Slovenskému betlehemu. Ide o jedinečné rezbárske dielo zobrazujúce slovenskú kultúru naprieč celým Slovenskom. Jeho jedinečnosťou je stvárnenie  slovenského rezbárstva pretavené slovenskými motívmi kultúrnych pamiatok a pracujúceho ľudu.  

Slovenský betlehem je monumentálne rezbárske dielo rezbára Jozefa Pekaru, ktoré je najväčším pohyblivým betlehemom na svete,  umiestnené v Dome Božieho milosrdenstva v Rajeckej Lesnej. V roku 1980  sa  majster púšťa do výroby diela, ktoré je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, rezbára a konštruktéra. Začal sa rodiť Slovenský betlehem. Vznikal pätnásť rokov. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených cca 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje.

Nádherná expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie v meste Betlehem a jeho život, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a ďalšie. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny.

Fotogaléria:  SLOVENSKÝ BETLEHEM  TU!

Súvisiace články:

Novoročné rozprávkové Slovensko.

PF 2017 – Novoročný príhovor