Procházkovi nepomôže už ani záchranná sieť

Procházkovi nepomôže už ani záchranná sieť

Najprv rozčeril politické vody tým, že ako podpredseda KDH odišiel z hnutia aj z parlamentu. Potom vodu priam rozvíril, keď kandidoval vo voľbách na post prezidenta SR. Skončil na treťom mieste, takže vtedy hanbu neutŕžil. Potom založil stranu Sieť a hoci sám seba už videl zrejme na mieste premiéra alebo predsedu parlamentu, napokon to bolo všetko celkom inak. Strana Sieť sa dostala vo voľbách do parlamentu s odretými ušami, to však Procházkovi nebránilo vliezť do koalície, hoci on sám nijaký lukratívny post okrem poslaneckého nedostal. Takmer vzápätí po vytvorení koalície strán Smer, SNS, Most a Sieť, práve Procházkova strana sa priamo v parlamente rozpadla.

Spoluzakladatelia strany Sieť od Procházku odskočili pomerne rýchlo. Poslanec Beblavý odišiel zo strany s tým, že sa nevzdal poslaneckého mandátu a poslanec Hrnčiar, ako to má vo zvyku, prezliekol sako a stal sa členom Bugárovej strany Most. Radoslav Procházka sa potom vzdal poslaneckého mandátu aj vedenia strany Sieť a chcel sa venovať justícii na medzinárodnom fóre. Bol to od neho zlý fór a ešte horší ťah. Prečo? Preto, lebo bývalý predseda strany Sieť a exposlanec Radoslav Procházka po tom, čo ukončil politickú kariéru, nebude ani dodatočným sudcom Všeobecného súdu EÚ.

Podľa informácií z druhého decembrového týždňa, v Luxemburgu ho definitívne odmietli. Vo vytúženej sudcovskej funkcii by bol mesačne zarobil 20 tisíc eur. S príplatkami mohol ročne dostávať vyše 310 tisíc eur, takže je zjavné, že ide o jedno z najlepšie platených miest v byrokracii Európskej únie. Lukratívny post sudcu v Luxemburgu mohol byť pre Procházku po odchode z politiky výhodná záchranná sieť prinajmenšom čo sa týka spoločenského, profesionálneho aj finančného zázemia.

Radoslav Procházka sa k svojmu ostatnému neúspechu vyjadril hrdinsky, lebo veď čo iné mu už ostalo? „Celá táto moja situácia, ktorá začala výsledkom volieb, je niečo, čo v mojom živote muselo prísť, som rád, že to prišlo a vyjdem z toho silnejší, ako som bol predtým,“ reagoval pre noviny.

Procházka je tak už druhým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka. Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra, vláda jeho kandidatúru odsúhlasila 28. septembra. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nemá post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ obsadený.

Cestu k sudcovskej funkcii Procházkovi zjavne skomplikoval aj Richard Sulík, predseda SaS, ktorý vo svojom liste upozornil Súdny dvor EÚ na Procházkov (podľa Sulíka) nízky morálny kredit a na netransparentné financovanie jeho dvoch politických kampaní, prezidentskej a parlamentnej.

Poradný výbor Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu sa zaujímal aj o záznam a prepis rozhovoru medzi Procházkom a Igorom Matovičom o financovaní prezidentskej kampane. Stala sa z nej známa politická kauza, keď Matovič, ako to rád robieva aj v iných prípadoch, vyšiel s vecou na bubon a záznam zverejnil. Výbor tiež chcel originál a preklad rozhodnutia o zastavení trestného stíhania v danom prípade, kde išlo o podozrenie z krátenia dane.

Radoslav Procházka už pred svojou kandidatúrou do Luxemburgu oznámil, že sa mieni v plnom rozsahu vrátiť k právnej praxi…