Premiéra Fica parlament opäť neodvolal

Premiéra Fica parlament opäť neodvolal

Vo štvrtok 16. 2. 2017 sa konalo ďalšie parlamentné odvolávanie predsedu vlády Roberta Fica. Predchádzajúce podobné frašky sa konali koncom septembra a začiatkom júla minulého roka. Tentoraz za odvolanie premiéra hlasovalo iba 60 poslancov zo 130 prítomných.

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) teda ďalej ostáva vo funkcii, lebo opozícii sa ho ani pre stále aktuálnu kauzu cien energií odvolať nepodarilo. Za zosadenie premiéra na mimoriadnej schôdzi NR SR hlasovala ani nie polovica poslancov zo 130 prítomných. Roberta Fica vo funkcii podržali poslanci Smeru-SD, Mostu-Híd aj SNS. Proti odvolaniu premiéra boli aj nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek. Mimoriadna schôdza trvala takmer dvanásť hodín, v rozprave vystúpilo 27 poslancov.

Opozícia chcela odvolať predsedu vlády za to, že sa údajne spreneveril svojmu verejnému prísľubu zachovať stabilné ceny energií a ľuďom sa takým spôsobom vraj otočil chrbtom. „Dosadil svojich ľudí do predstavenstiev a dozorných rád energetických spoločností, ktorí následne pripravili bezprecedentný podvod na ľuďoch. Tento podvod následne dlhodobo kryl, obhajoval a snažil sa všemožne ľuďom vnútiť predstavu, že faktúry o stovky percent vyššie oproti roku 2016, sú nižšie. Ignoroval výzvy opozície na nápravu a opozičných poslancov verejne za snahu pomôcť ľuďom ponižoval,“ uviedli v návrhu opoziční poslanci.

Tým sa tiež nepáčilo, že R. Fico tvrdošijne odmieta odvolať ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ako aj ostatných nominantov v predstavenstvách a dozorných radách energetických spoločností, ktorí podľa opozície nehájili verejný záujem. Premiér sa mal podľa nich takým konaním spreneveriť svojmu poslaniu, verejnému prísľubu, svojim voličom, ako aj ostatným občanom SR. Ich záujem by mal pritom chrániť…

Samotný premiér Fico vo svojom prejave vyhlásil, že hlavným účelom mimoriadnej schôdze je vyvolať konflikt a ešte hlbšiu apatiu verejnosti voči štandardným stranám. „Obraciam sa na koaličných poslancov, najmä na poslancov Smeru-SD, aby sa nenechali do toho vtiahnuť. Vieme, o čo Igorovi Matovičovi (OĽaNO-NOVA) a iným ide – o chaos a rozvrat, lebo nemajú čo iné ponúknuť. Prosím poslancov, aby sme sa išli venovať normálnej robote,“ apeloval predseda vlády na svojich stúpencov.

Na margo kauzy cien energií zopakoval, že vládna koalícia použila politický tlak na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a na základe tohto tlaku sa urobili náhradné rozhodnutia. „Monitorujeme ich, lebo vláda nemá možnosť vstupovať do cenových konaní. Ak sa ukáže, že neboli napravené krivdy, opäť budeme vytvárať primeraný tlak,“ dodal Robert Fico.

Ešte pred samotným pokusom opozície o odvolanie premiéra v rozprave vznikli dve v podstate nevídané a škandálne situácie. Prvá, keď predseda NR SR Andrej Danko vypol mikrofóny pri vystúpení Igora Matoviča, lebo porušoval nový rokovací poriadok parlamentu. Druhý škandál vyvolalo použitie fotografie nebohej starenky z Moravy, akože cenami energií postihnutej, na Slovensku žijúcej chudobnej vdovy. Aktérom bol opäť Igor Matovič. Premiér na to zareagoval tlačovou konferenciou, kde vyhlásil, že sa rýchlo v mene Slovenskej republiky ospravedlnil premiérovi Českej republiky Sobotkovi (preboha – prečo?!), ako aj rodine nebohej pani, ktorej fotografiu zneužila reklamná agentúra objednaná Matovičom.

Občania Slovenska sa zatiaľ právom pýtajú, komu tieto parlamentné a vládne cirkusy majú prospieť a komu reálne škodia. Prospieť nemôžu zrejme ani tým, ktorí ich vytvárajú a sami v nich figurujú. Škodia však nám všetkým. Zjavne už dozrel čas, aby sa táto fraška, ale aj trápna tragikomédia skončila. Nie, politici nemôžu vymeniť národ, občanov, voličov. Ale národ, občania a voliči môžu vymeniť politikov a razantne poslať tých terajších do minulosti.