Prečo majú štátu pomáhať oddlžiť nemocnice súkromné firmy?

Prečo majú štátu pomáhať oddlžiť nemocnice súkromné firmy?

Na ministerstve zdravotníctva pred rokom zriadili Úrad pre riadenie podriadených organizácií. Okrem Všeobecnej zdravotnej poisťovne či Úradu verejného zdravotníctva podeň spadajú aj štátne nemocnice. Úlohou úradu je dozerať na ich hospodárenie, riadiť spoločné projekty či verejné obstarávania.

Aktuálne je však jeho najväčším projektom oddlženie. Veritelia, ktorým štátne nemocnice dlhujú viac ako 600 miliónov eur, si budú môcť v niekoľkých kolách uplatniť splatenie pohľadávok v elektronickej aukcii alebo cez fixný diskont. Niektorým dodávateľom sa navrhované podmienky nepáčili a donútili rezort dočasne stiahnuť svoj návrh z vlády.

Vláda však aktuálne 13. 9. schválila návrh ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer – SD), na ktorého základe by zdravotnícke zariadenia mohli dostať až 585 miliónov eur. Vyrovnanie dlhov, ktoré vznikli do konca minulého roka, však nebude automatické. Nemocnice musia splniť podmienky.

Peniaze dostanú len nemocnice, ktoré budú plniť ozdravný plán. „Dlhy budú odpustené vtedy, ak sa budú realizovať podmienky z ozdravného plánu,“ povedal minister zdravotníctva. Menšie koaličné strany pred časom avizovali nesúhlas, ale šéf rezortu ich presvedčil.

Lenže napríklad dodávatelia zdravotníckych pomôcok neskrývajú sklamanie. Drucker navrhuje, aby sa veriteľ zriekol príslušenstva pohľadávky, najmä úrokov z omeškania, a pristal aj na určitú zľavu z istiny (diskont).

„Nastaviť ceny zdravotníckeho materiálu na najnižšie ceny v regióne, štyri a viac rokov nezaplatiť a potom chcieť zľavu z ceny je nemorálne,“ tvrdí Patrícia Kubicová zo Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok. Súkromné firmy tak majú štátu pomôcť pri oddlžení nemocníc, ktoré vytvárajú straty.

V prípade malých podnikov to však môže byť pre súkromníkov likvidačné a pripomína to situáciu, keď štát zanedbal svoje povinnosti v kauze Váhostav a stovky malých firiem i živnostníkov sa ocitli na hranici života a smrti. Opäť sa ukazuje, že štát nie je dobrý hospodár a reči o sociálnom prístupe nie sú určené pre každého, kto je sociálne ohrozený, najmä ak ide o tých, čo sa živia vlastnou prácou ako malí či strední podnikatelia…