Poslancom sa mália ich vysoké platy

Poslancom sa mália ich vysoké platy

Poslanci NR SR o tom, že by sa im nemali v budúcom roku zvýšiť platy, nechcú ani počuť, kdeže ešte o tom rokovať či nebodaj odsúhlasiť. Lenže premiér to vyostril až tak, že by kvôli tomu mohol položiť vládu, ale bolo to zrejeme len strašenie verejnsti predčasnými voľbami pred vianočným hodovaním…

Svedčí o tom i fakt, že dohoda nenašla podporu nielen naprieč politickým spektrom, ale ani v samotnej koalícii. Za skrátené legislatívne konanie nehlasovali dokonca viacerí poslanci Smeru, za SNS hlasoval za jedine Andrej Danko, z Mostu-Híd okrem Bélu Bugára ešte traja poslanci. Zato Kotlebovci si boli ochotní odtrhnúť od úst…

Návrh, ktorý premiér predložil na rokovanie vlády 15. novembra, mal ponechať platy poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu a ďalších vybraných subjektov na úrovni roku 2017. Ako dôvod na tento krok uviedla vláda súčasnú ekonomickú situáciu a hrozbou značných hospodárskych škôd. Niekedy má občan zlý pocit, že hospodárskou škodou je už len to, že naši poslanci rozhodujú o našich zákonoch.

Robert Fico každým dňom pritvrdzuje. V stredu dokonca vyhlásil, že ak poslanci NR SR nezmenia svoj postoj k zmrazovaniu platov,  Smer-SD to spojí s hlasovaním o dôvere vlády.

Iný postoj zaujal predseda NR SR Andrej Danko (SNS), ktorý chce iniciovať stretnutie s prezidentom a premiérom. Na svojej tlačovej konferencii vyzval premiéra k rozvahe. Poukázal na to, že  zmrazovanie platov nie je riešenie. Pripomenul, že opozícia síce kritizuje možné zvýšenie platov, ale ani opoziční poslanci nehlasovali za zmrazenie platov….

A čo s tým? Politici na oboch stranách barikád, analytici a média nešetria kritikou na adresu ako zástancov, tak aj oponentov zmrazenia poslaneckých platov. Kto má pravdu? Všetci a vlastne nikto. Zástancovia zmrazenia platov poukazujú na to, že je to takmer zločin: ako sa dá zvýšiť platy poslancom ešte o tisícku, keď státisíce Slovákov pracujú za minimálnu mzdu, sú odkázaní na sociálne dávky, nemajú prácu a je tu množstvo nevyriešených problémov.