Podporné zhromaždenie v areáli Kia Motors Slovakia – bude ostrý štrajk?

Podporné zhromaždenie v areáli Kia Motors Slovakia – bude ostrý štrajk?

Základná organizácia Odborového zväzu (ZO OZ) KOVO KIA Žilina informovala svojich členov o tom, že odbory odmietli návrh Kia Motors Slovakia na riešenie kolektívneho sporu. Zároveň predstavitelia informovali o zotrvaní požiadavky, deklarovanej vo svojom návrhu na riešenie kolektívneho sporu zo dňa 20. marca 2018. V priemere by malo podľa ich predstáv dôjsť k rastu taríf o 8,98 percenta.

Na štvrtkovej (12. 4.) tlačovej konferencii to uviedol predseda ZO OZ KOVO KIA Žilina Miroslav Chládek. Odbory vyhlásili v utorok štrajkovú pohotovosť po tom, ako sa s vedením automobilky nedohodli na dodatku kolektívnej zmluvy na rok 2018. Zmieriť strany a nájsť kompromis nedokázala ani štátom pridelená sprostredkovateľka.

V prípade, že sa odbory nedohodnú so spoločnosťou Kia Motors Slovakia, hrozí reálny štrajk. V priemere navrhla spoločnosť v poslednej ponuke zvýšenie miezd o 107 eur mesačne, odborová organizácia žiada podľa jej prepočtov 117 eur. Rozdiel by v takomto prípade predstavoval desať eur, Kia Motors Slovakia preto zisťovala názor zamestnancov na takýto návrh priamo v prieskume.

Práve to však považujú odborári na čele s Miroslavom Chládekom za nátlak. Podľa jeho slov dostal v prvý deň štrajkovej pohotovosti desiatky telefonátov od pracovníkov výrobného závodu, ktorí ho informovali o prebiehajúcom prieskume. Ďalej uviedol, že zamestnanci mali byť dotazovaní na to, či chcú ísť do štrajku.

 „Čo je samozrejme protizákonné. Ďalšie kroky zamestnávateľa sú už takého charakteru, že komunikujeme s našimi právnikmi. A budeme vyzývať zamestnancov, aby sa nebáli a podávali podnety na inšpektorát práce, prípadne aj žaloby za šikanu, diskriminovanie a neprimeraný nátlak na zamestnancov. Uvidíme, koľko ľudí nájde odvahu a podá spoločný podnet,” uviedol podľa TASR Chládek.

Výrobný závod v Tepličke nad Váhom rokuje s odborármi v kolektívnom spore už viac ako päť mesiacov, vo februári do procesu vstúpila sprostredkovateľka. Predstavitelia spoločnosti zároveň vyjadrili sklamanie nad tým, že na kompromis od odborovej organizácie čakajú tak dlho…