Parlament zasadá, občania utekajte!

Parlament zasadá, občania utekajte!

Poslanci Národnej rady SR by mali v rámci riadneho zasadnutia stráviť v roku 2018 v pléne 82 dní. Najviac rokovacích dní, 12, ich čaká v júni a v septembri. Jedenásť dní by mali v laviciach stráviť v máji a v októbri, desať vo februári, osem v marci a v decembri, štyri v apríli a v novembri a dva v januári. Počas letných prázdninách v mesiacoch júl a august by parlament nemal zasadať vôbec. Sezóna 2018 by mala v pléne skončiť 14. decembra.

Po vianočných prázdninách sa členovia snemovne do práce vrátili 30. januára 2018. V rámci prvej schôdze tohto roku už stihli neschváliť zníženie počtu poslancov v komunálnych orgánoch… Naopak, začali rokovať o tom, ako by si mohli zvýšiť platy.

Parlamentné schôdze sa štandardne začínajú v utorok, bežný rokovací deň trvá od 9. do 19. hodiny s dvojhodinovou obedňajšou prestávkou. V piatok sa končí zasadnutie skôr, najčastejšie o 14. hodine, v pondelok plénum spravidla nezasadá.

Poslanci sa však schádzajú v pléne aj mimo harmonogramu. Napríklad, ak minimálne 30 z nich požiada predsedu parlamentu o zvolanie mimoriadnej schôdze. Snemovňa sa potom musí zísť do siedmich dní.

Občas sa zvykne žartom hovoriť, že keď rokuje vláda, treba utekať. Ale u nás to platí aj o parlamente…