Noční vlci navštívili už po tretí krát pamätník Slavín v Bratislave

Noční vlci navštívili už po tretí krát pamätník Slavín v Bratislave

Slavín je bratislavský pamätník padlých sovietskych vojakov počas II. sv. vojny  na  území západného Slovenska, kde je pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády.  Bratislavský Slavín Noční vlci navštívil už po tretí ročník organizovanej jazdy – cesty: „Дороги Победы – Cesty víťazstva na Berlín“

Tohto roku sa motorkárska jazda „Cesty víťazstva 2017 na Berlín“ začala 27. apríla v ruskom meste Nižnije Mnevniki. Noční vlci majú už za sebou zastávky na viacerých pamätníkoch v Moskve, Smolensku, Katyni, Minsku, Varšave i Vroclavi  a ďalších mestách.

Na Slovensko počas „Cesty víťazstva 2017 – na Berlín“ sa zastavili Noční vlci 29. apríla pri pamätníkoch vojakov Červenej armády v Dukle a vo Svidníku na východe Slovenska. Z Dukly ich cesta smerovala k pamätníkom II. sv. vojny do Poľska a 3. mája sa opäť vrátili na Slovensko. Počas jazdy  3. mája Slovenskom navštívili múzeum SNP v Banskej Bystrici a odtiaľ ich cesta pokračovala do mesta Zvolen na cintorín padlých sovietskych vojakov. V Banskej  Bystrici pri pamätníku SNP a vo Zvolene na cintoríne  ich očakávalo viac než stovka obyvateľov. Noční vlci položili kvety a vence svojim praotcom a poďakovali sa za ich obetavosť a boj za súčasný mier. Taktiež sa poďakovali všetkým Slovákom za podporu 3. ročníka jazdy za mier a pripomienky cesty víťazstva proti fašizmu. Na jazde Slovenskom sa k nočným vlkom pridávalo niekoľko desiatok slovenských motorkárov.  Po ceremónií vo Zvolene kolóna motoriek pokračovala smerom na hraničný priechod Šahy s Maďarskom. V Maďarsku ich jazda pokračovala k pamätníku – „Cintorínu sovietskych vojakov v Budapešti“, kde sú pochovaní nielen padlí  vojaci z II. svetovej vojny, ale aj pri potláčanej revolúcie z roku 1956.

Noční vlci sa 4. mája opäť vracajú na Slovensko cez hraničný prechod Rusovce/Rajka.  Na prvej čerpacej stanici v Bratislave ich už opäť čakalo niekoľko desiatok sprievodných slovenských motorkárov, aby mohli ísť spoločne na bratislavský Slavín. Približne niečo po 14:00 hodine vyrazila kolóna  motorkárov v sprievode polície na Bratislavsky Slavín, kde nočných vlkov na 14:30 h. očakávali občania, aby spoločne mohli položiť kvety a vence na pamiatku padlých ruských vojakov, ktorí sú pochovaní v šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch.

Výraznou súčasťou sprievodnej  motorkárskej  kolóny bolo  tiež vozidlo Poľsko-Ruského bratstva so silnými ampliónmi na streche s hudobným doprovodom. Posádku vozidla tvorili  muži oblečení do dobových uniforiem v ktorých aj stáli čestnú stráž počas kladenia vencov pri pamätníkoch.

Kladenia vencov na Slavíne sa zúčastnili aj predstavitelia veľvyslanectva Ruskej federácie s veľvyslancom Alexey Leonidovič Fedotov. Nechýbali ani zástupcovia občianskeho združenia: Slovensko – ruská spoločnosť“. Počas ceremónie na Slavíne, kladenia vencov, kvetov zapálenia sviečok , odzneli  hymny Slovenskej republiky a Ruskej federácie a na privítanie odrecitoval jednu zo svojich básní Miloslav Peniašťek.

Po položení kvetov, vencov a  jednotlivých príhovorov na Slavíne, veľvyslanec Ruskej federácie pozval nočných vlkov na ambasádu Ruskej federácie. Veľvyslanec Alexey Leonidovič  Fedotov poďakoval nočným vlkom za  ich mierovú misiu, kde  si každoročne v rámci jazdy – cesty víťazstva motorkári uctievajú všetky obete II. sv. vojny. Na oplátku predstavitelia nočných vlkov poďakovali veľvyslancovi za ich pohostenie a odovzdali veľvyslancovi  upomienkové dary. Po štedrom pohostení motorkárov na ambasáde niečo pred 16.00 hod vyrazila kolóna nočných vlkov na Slovensko – Českú  hranicu (Kúty/Breclav), kde ich už čakali Českí kolegovia, aby ich mohli sprevádzať  po českých pamätníkoch.  

SPOLOČNE ZA SLOVENSKO naším priateľom motorkárom “Nočným vlkom” prajeme slobodnú, mierovú  a bezpečnú cestu  víťazstva až do Berlína, kde máju doraziť 9. mája. Zástavu Víťazstva prinesú do Treptower – parku a položia kvety s vencami k pomníku  Vojaka – osloboditeľa.

Súvisiace články:

Noční vlci aj tento rok na Slovensku, kde sa k ním pripájajú desiatky našich motorkárov – TU!