Národný výstup na Kriváň

Národný výstup na Kriváň

1Tradičný Národný výstup na Kriváň, ktorý sa konal 20. augusta počas tohto víkendu má ďalšiu úspešnú kapitolu venovanú 175. výročiu púte národovcov (prvej vychádzky Štúrovcov) na Kriváň.  Záujem vlastencov a  turistov zo všetkých kútov Slovenska opäť výrazne prekročil maximálnu kvótu 500 účastníkov, ba priam si dovolíme tvrdiť, že účasť na krásnom Kriváni bola túto sobotu blížiaca sa k dvojtisícovej účasti.

Občiansko-politická iniciatíva SPOLOČNE ZA SLOVENSKO samozrejme nemohla chýbať pri tomto okrúhlom výročí  a hrdo vyniesla symbol vlajúcej vlajky „Za zjednotenie a  spojenie slovenských sŕdc v jedno srdce za Slovensku vlasť a národ – SPOLOČNE ZA SLOVENSKO“ na vrchol Kriváňa (2494 m). Vlajka SPOLOČNE ZA SLOVENSKO zaviala popri Slovenskom dvojkríži, ktorý symbolizuje utrpenie a sebaobetovanie (spodné rameno) ku vzkrieseniu a víťazstvu (vrchné rameno). Aj v týchto časoch a spomienke na slovenských obroditeľov sme pripravení hľadať spoločné cesty Slovenského národa do takého spojenia, ako sa spájali cesty účastníkov výstupu z jednotlivých rázcestí, na jeden spoločný chodník, ktorý nás viedol na vrchol našich veľhôr Tatranský Kriváň – národný symbol Slovenska.

Tradičný národný výstup na tatranský vrchol Kriváň sa uskutočňuje každý rok na počesť národovcov, ktorí spolu s Ľudovítom Štúrom zdolali tento tatranský končiar 16. augusta 1841.

10Máme za sebou ozaj vydarený výstup na jeden z najväčších symbolov našej vlasti. Žičilo nám aj slnečné počasie a pofukoval iba mierny vietor. Počas celej cesty sme stretávali mnoho dobrých, zhovorčivých a úprimných ľudí, roduverných Slovákov, ale aj zahraničných turistov, ktorí hovorili o krásach Slovenska.

Dovoľte nám, aby sme sa mohli podeliť o zážitky prostredníctvom fotogalérie zo sobotňajšieho podujatia na Kriváni. VIAC FOTO TU

Uvedomujúc si, čo nám naša matička zem dáva, sme mohli vidieť pri výstupe,  cestou na vrchol Kriváňa, kde  z výšin hľadíme do diaľav, na krásnu našu domovinu. Tie Tatry  vysoké, symbol našej vlasti strážia matku vlasť zasľúbenej Slovenskej zeme. Pri pohľade na to naše krásne Slovensko sa nám pripomenuli aj verše z hymny dolnozemských Slovákov  (Slovenské kultúrne centrum  Našice) :

134 „Slovensko, krásna zem ja viem, že patrím sem.

Tie Tatry vysoké strážia náš krásny sen.

Tu ma mať zrodila, by som tu šťastne žil

a modlitbou za mňa prosila síl.

Si naša kolíska a domov náš.

Ty naše Slovensko, chcem ťa milovať

a celý život svoj ti venovať.

Z ďalekej cudziny k Tebe sa vracajú,

čo za prácou svojou, svetom sa túlajú.

105Tie Tvoje potôčky, úbočia, roviny

zas rady uvidia aj rodiny.

Ty naše Slovensko,

koľko len krásy máš.

Si naša kolíska a domov náš.

Ty naše Slovensko,

chceme Ťa milovať

a celý život svoj ti venovať.

Každý život uplynie a jeseň nastáva

120na Teba prekrásna spomienka zostáva.

Ďakujem Slovensko za každý krásny deň,

v Tebe chcem dosnívať svoj večný sen.

Ty naše Slovensko,

koľko len krásy máš.

Si naša kolíska a domov náš.

Ty naše Slovensko,

chcem Ťa milovať

a celý život svoj Ti venovať.“

cropped-Logo_SZS.pngViac informácii o Národnom výstupe na Kriváň sme informovali v článkoch: