Na Slovenskú chceme mier, alebo budeme podporovať agresiu NATO nakupovaním zbraní za miliardy?

Na Slovenskú chceme mier, alebo budeme podporovať agresiu NATO nakupovaním zbraní za miliardy?

Od roku 2015 sa vytrvalo stretávajú občania Slovenska na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave poukazujúc na nebezpečenstvo budovania vojenských základní USA na slovenskom území pod záštitou NATO. Aj 18. mája 2017 v Bratislave sa konalo verejné zhromaždenie občanov pod názvom „Slovensko za mier bez cudzích vojakov a votrelcov“.

Postupne sa diskusie rozšírili aj proti trvalej prítomnosti cudzej armády na území SR a súčasne aj proti nezmyselnému a nekoncepčnému nákupu zbraní, ktoré je už dnes plánované na Slovensku cez miliardu EUR. Občania taktiež odsudzujú prejazdy ťažkých vojenských konvojov US Army po slovenských civilných cestách.

Protestujúci slovenskí občania sa viac prikláňajú k obozretnosti pre zachovanie mieru a odsudzovaniu akýchkoľvek provokácii, ktoré by mohli aj v mierovom období ohroziť mier v Európe. Aj z týchto dôvodov poukazujú na nerozvážne konanie súčasnej vrcholovej slovenskej politiky a je predstaviteľov.

Všetko sa to začalo vstupom Slovenskej republiky do NATO v roku 2004. Postupnými krokmi najmä súčasnej slovenskej vlády a súčasného prezidenta Andreja Kisku, a to si treba pripomenúť, v priebehu posledných troch rokov sa Slovensko dostáva do okov rozpínajúcej sa US Army!

Najprv sa začala diskusia v septembri 2014 o budovaní vojenských logistických centier prezidentom Andrejom Kiskom s ponukou na zriadenie logistickej základne NATO v Poprade. Okamžite sa rozbehla petícia občanov, ktorí sa jednoznačne ohradili proti tejto logistickej základni.

Vzápätí vyšla ďalšia správa, že SR chce tiež posilniť svoju prítomnosť na vojenskom veliteľstve v Štetíne a Aliancii ponúklo využívanie letísk v Sliači a Lešti.

Následne sa odsúhlasili prejazdy amerických vojenských konvojov cez územie Slovenska, ba dokonca aj po civilných cestách. Prvý konvoj prechádzal Slovenskom po civilných cestách od Kútov cez Bratislavu v septembri 2015. Najbližší ďalší prejazd amerického konvoja má byť v júni 2017.

Neskôr Vláda SR odsúhlasila prítomnosť cudzej armády na Slovenskom území. Dňa 12. 11. 2015 v NR SR poslanci zahlasovali za vládny návrh zo dňa 28. októbra 2015, kde na zasadaní vlády schválili uznesenie č. 584/2015, ktoré obsahuje odobrenie trvalej prítomnosti cudzích armád (príslušníkov ozbrojených síl členských štátov NATO) na našom území.

V januári 2017 sa slávnostne, ale hlavne potichu, v priestoroch kasární v bratislavských Vajnoroch otvorilo sídlo Styčného integračného tímu NATO na Slovensku (NFIU SVK), kde majú pôsobiť veliaci dôstojníci cudzineckých armád z členských štátov NATO.

Vo februári 2017 poslanci Národnej rady SR schválil vyslanie 152 profesionálnych vojakov do výcvikovej misie v Lotyšsku. Celkový odhad nákladov na ďalšie nasadenie našich vojsk v Pobaltí je cca 7 720 000 eur, a to bez zahrnutia dodatočných mzdových nákladov.

V marci 2017 USA vyhlásili tender za 5 miliónov amerických dolárov na “projektovanie vojenských objektov na Slovensku”.

V máji 2017 vláda SR odsúhlasila materiáli ministerstva obrany o zabezpečení bojových obrnených vozidiel 8×8 a bojových obrnených vozidiel a viacúčelových taktických vozidlo 4×4. Celkové náklady na tieto projekty sa odhaduje na približne 1,2 mld. eur.

No to sme ešte určite neskončili, veď len nedávno sme nakupovali nové útočné pušky CZ 805 BREN z Českej zbrojovky Uherský Brod. Zbrane sú určené pre nový útvar s názvom ISTAR. Ide o prápor, ktorý plní úlohy pre bojové jednotky pozemných síl tým, že vyhľadáva, identifikuje a určuje ciele. Taktiež podľa slov ministra obrany Gajdoša, vojaci sa môžu tešiť na nové vrtuľníky, dopravné lietadlá, radary, obrnené transportéry a pravdepodobne aj na nové stíhačky.

Tieto nákupy a vyzbroj, keby mali slúžiť na obranu vlasti, by neboli nič zlé, ale je zásadnou otázkou, prečo zrazu tak rýchlo sa nakupuje v čase mieru a pre koho má táto technika a investície do nej slúžiť? Odpoveď je jasná. Podporujeme zahraničnú zbrojársku oligarchiu, ktorú nám nadiktovali USA pod záštitou NATO, ktoré sa nám stále snaží vnútiť tézu, že sme ohrození Ruskom.
Zároveň si môžeme dnes položiť otázku, či náhodou nejde o provokáciu a rozpútanie tretej svetovej vojny v Európe pod velením Washingtonu, ktorý dlhodobo viedol studenú vojnu proti ZSSR a dnes ju USA vedie proti Rusku rôznymi sankčnými postihmi cez Brusel voči Moskve…

Aj preto slovenskí občania majú právo vyjadriť sa formou občianskych zhromaždení k súčasnému dianiu a pýtať sa: Na čo sa má slovenský občan pripraviť v blízkej budúcnosti?

Občania tiež majú právo žiadať politikov, ak sa jedná o verejný záujem zvaný MIER, aby zvolali referendum s otázkami tak, ako boli položené v roku 1997 s menšou modifikáciou . “Ste za vystúpenie SR z NATO?”; “Ste za rozmiestnenie jadrových zbraní na území SR?”; “Ste za rozmiestnenie vojenských základní US Army na území SR?” alebo „Ste za to, aby Slovensko bolo neutrálnym štátom“?

Vypočujte si aj názor Mgr. Romana Ruhiga pre rádio Slobodný vysielač – Regióny o NATO na Slovensku. – TU!

Roman Ruhig je jeden zo spoluorganizátorov občianskych zhromaždení, proti budovaniu vojenských základní NATO na Slovensku. Tieto občianske zhromaždenia sa organizujú od roku 2015 na ochranu „Mieru“ a mierového Slovenska. Len občania majú moc zachrániť mier a to tak, že sa budú angažovať vo verejných veciach a jasne povedia svojim politickom zástupcom v parlamente, vo vláde a aj prezidentovi akým smerom sa Slovensko ma uberať.

Súvisiace články:

Podraz za podrazom slovenských politikov a vlád na slovenských občanoch v otázke členstva slovenskej republiky v NATO! – TU!

Diskusia o pokračujúcich občianskych protestoch proti NATO. Ďalší protest sa bude konať 18.5.2017 – TU!