Na čo máme vlastne armádu?

Na čo máme vlastne armádu?

Vojaci Armády SR sa vybrali do zahraničia na ďalšiu „misiu“ tento raz v blízkosti ruských hraníc. To už skutočne niekomu vo vedení tohto štátu úplne hrabe? Prečo Armáda Slovenskej republiky nemôže pomáhať civilistom, občanom tej istej republiky napríklad v prípade živelnej pohromy? Lebo je profesionálna a musí vraj plniť iné úlohy. To sme sa dozvedeli, keď sme sa pýtali, prečo vojsko nepomáha ľuďom v záplavových oblastiach pri povodniach, ktoré sú v podstate pravidelným každoročným javom. Všade inde vo svete je armáda nasadená v podobných prípadoch na pomoc civilistom okamžite a bez reptania! Načo máme vlastne armádu? Asi iba na to, aby jej niektorí príslušníci slušne zarábali v službe iným štátnym príslušníkom.

Kedysi bola u nás armáda najdôveryhodnejšou inštitúciou. To už ale neplatí. Veď rozkrádanie, ktoré bolo pod rúškom tajnosti v záujme bezpečnosti štátu skutočne majstrovsky utajované, sa nedávno prevalilo v plnej nahote. Ak si armáda nechá rozkrádať muničné sklady a zásobuje tak vražedným tovarom organizovaných zločincov a zrejme aj teroristov, nemáme jej prečo dôverovať!

Už 24. januára 2017 vo Vajnoroch v Bratislave slávnostne otvorili regionálne veliteľstvo NATO (NFIU), hoci až po už existujúcom stredisku v Trenčíne, ktoré má riešiť problémy s mínami a nástražnými systémami. Nový styčný tím Aliancie vo Vajnoroch by mal začať naplno fungovať od júna 2017. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Ceremoniál za účasti zástupcov predsedu Vojenského výboru NATO Stevena Sheproa, ďalších zástupcov NATO a ministra obrany SR Petra Gajdoša (nominant SNS) sa uskutočnil bez prítomnosti médií.

„Hoci je Slovensko členom NATO, dokonca ani v tomto prípade to neznamená, že je jeho povinnosťou rozmiestňovať vojenské základne so zahraničným kontingentom na svojom území,” zdôraznil kedysi premiér R. Fico a podotkol, že chce iniciovať referendum o danej otázke, keď ho “niekto prinúti”, aby to urobil. Odvtedy už však zmenil názor a centrum NATO otvorilo základňu NFIU vo Vajnoroch v Bratislave.

Dňa 2. februára 2017 odhlasovali  poslanci v Národnej rade SR vyslanie 152 slovenských vojakov pod rúškom výcviku, ktorý sa má konať len niekoľko desiatok kilometrov od ruskej hranice do Lotyšska. Slovenskí vojaci by mali byť v Lotyšsku od apríla 2017.

Dňa 10. februára 2017 obyvateľov Prešova a Sabinova prekvapil pohľad na prechádzajúci nákladný vlak plný americkej vojenskej techniky. Jeho náklad nebol typický, viezol bojové vozidlá pechoty, americké transportéry Bradley, veliteľské vozidlo M 577, nákladné autá FMTV, pásové obrnené transportéry a tanky.

V marci 2017 sme sa dozvedeli zo zahraničných médií o vyhlásenom novom tendri na webových stránkach vládnych zákaziek v USA. Podľa dokumentu obsahujú objednávky  práce, ktoré na slovenskom území smerujú k príprave a výstavbe nových objektov, a tiež k modifikácii, oprave či obnoveniu existujúcich. USA chce vydať na modernizáciu vojenskej infraštruktúry, respektíve na projektové dokumentácie, až 5 miliónov dolárov. Treba poznamenať, že projekt zahŕňa prípravné práce pre výstavbu nových objektov, a tiež pre modifikáciu, opravy alebo rekonštrukciu existujúcich, vrátane letísk, skladísk pohonných hmôt, kasární, inžinierskych komunikácií, opravovní, administratívnych budov a iných amerických vojenských objektov.

V dokumente sa uvádza, že minimálne jedna zmluva musí byť uzavretá s americkou spoločnosťou, alebo spoločným podnikom z USA a krajiny, v ktorej sa bude vykonávať stavba. Zákazku môže vyhrať iba americká spoločnosť, pričom musí byť schopná komunikovať so slovenskými úradmi v našom jazyku. V tendri ide predovšetkým o naplánovanie a dizajn vojenských zariadení, ďalšie plánovanie, rôzne topografické mapy a prieskumy. Dokumenty predkladané na výberové konanie, musia potvrdzovať odbornú a technickú spôsobilosť, spresňujú autori zákazky. Od vykonávajúcich spoločnosti je požadovaná skúsenosť, znalosť miestnych špecifických pomerov a schopnosť pracovať s veľkými projektmi. Termín naplnenia zmlúv je 3 až 5 rokov.

Na začiatku apríla sa prevalil škandál s vykrádaním muničných skladov, ktoré patria pod Armádu SR. Potrebujeme takú armádu, ktorá slúži cudzím záujmom, ale nevie si urobiť poriadok ani vo vlastných radoch? Alebo je tento stav dôsledkom naplnenia pravidla, že kto neživí svoju armádu, musí živiť cudziu? Ani jedno, ani druhé nie je v poriadku. Armáda je profesionálna a platená z peňazí daňových poplatníkov. Kto ten bordel konečne uprace?