Masívna kampaň proti Matici slovenskej

Masívna kampaň proti Matici slovenskej

Matica slovenská sa stala terčom médií. Umelo vyvolaný mediálny „škandál“ sa začal 22. 2. Podľa medializovaných informácií sa približne päťminútové video nazvané “Bez 14. marca” v polovici februára objavilo na portáli youtube.com. Video sa zaoberá vznikom vojnového Slovenského štátu v marci 1939 a hypoteticky tiež situáciou, čo by sa dialo, keby vtedy štát nevznikol. “Keby však v marci 1939 Slovenský štát nebol vznikol, bol by osud Židov zo Slovenska iný? Lepší? Bol lepší a znesiteľnejší v Protektoráte? V horthyovskom Maďarsku? Nebol. Židia, žiaľ, trpeli aj v štátoch, kde 14. marec nebol. Ba nemali to ľahké ani v krajinách, kde Hitlerova moc nesiahala,” uvádza sa vo videu. Po verejnej kritike, napríklad zo strany Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, avizoval Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR, že sa videom bude zaoberať. Matica vzápätí oznámila, že video sťahuje zo svojho kanála na portáli youtube ako aj zo svojej internetovej stránky.

Na YouTube malo video za päť dní vyše 22 000 pozretí. Hlavnou myšlienkou krátkeho filmu, zverejnenom pri príležitosti 78. výročia od vzniku prvej Slovenskej republiky, bola hypotetická otázka, čo by sa stalo, keby sa Slováci vzopreli Hitlerovi a 14. marec 1939 by nebol znamenal vznik štátu. “Čo by sa dialo, keby? Beneš už sedel v teplučkom Londýne, Tiso by ostal bánovským farárom, Husák by zrejme ušiel do Moskvy. A čo národ, naši starí otcovia a staré mamy? A aký by bol osud židov? Túto rečnícku otázku si položili autori matičného videa, ilustrovaného zábermi zo spomenutého historického obdobia. Kým na internete sa video stretlo zväčša s pozitívnym ohlasom, mainstreamové médiá spustili proti Matici slovenskej v tejto súvislosti masívnu diskreditačnú kampaň. Do kampane sa aktívne zapojil aj historik Dušan Kováč či riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.

Autorom videa je osobne predseda Matice Marián Tkáč. Ten sa zrejme zľakol tlaku médií a bez boja video stiahol z obehu. To bolo pre Maticu zahanbujúce a ponižujúce najmä potom, čo už utŕžila všetky možné útoky práve kvôli inkriminovanému videu. Ako dôvod stiahnutia videa M. Tkáč uviedol vo verejnom vyhlásení snahu upokojiť vášne po nenávistných reakciách, z ktorých niektoré mali hraničiť až s fyzickými vyhrážkami voči predstaviteľom Matice. Avšak podľa zdroja z Ministerstva kultúry SR, ktorý si želá zostať v anonymite, hlavným dôvodom stiahnutia videa má byť politický nátlak ministra kultúry Mareka Maďariča. Ten údajne vedenie Matice slovenskej informoval, že ak video v tejto podobe ponechajú zverejnené, vyvodí z toho pre najstaršiu inštitúciu Slovákov dôsledky v podobe zastavenia štátnych dotácií. Matica slovenská je od štátu finančne závislá – bez jeho pomoci by jej činnosť skolabovala. Tento rok dostala z ministerstva kultúry účelovú dotáciu vo výške 1,494 milióna eur.

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) v súvislosti s videom pre médiá povedal, že obsah videa je “z viacerých hľadísk veľmi nevhodný”, keďže podľa neho napríklad relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských Židov. Tiež odmietol tvrdenie, že bez existencie Slovenského štátu by nedošlo k Slovenskému národnému povstaniu, ako to naznačuje obsah videa. Minister tiež pripustil potrebu transformácie Matice na modernú inštitúciu, pričom to sa podľa neho súčasnému vedeniu príliš nedarí.

Lenže ono to vyzerá najmä tak, že v tomto štáte si už asi nikto nesmie dovoliť mať svoj názor a verejne ho prezentovať, ak sa nezhoduje s oficiálne prezentovanými názormi šírenými z centra globálnej moci, ktoré sú diktované politikom a verejným inštitúciám i súkromným médiám ako absolútne a jediné prípustné pravdy. To je ale koniec akýchkoľvek ilúzií o základných občianskych právach a slobodách zaručených aj ústavou, medzi ktoré patria aj sloboda prejavu, slova, názoru, vyznania, pohybu atď. Mať svoj názor, ktorý sa líši od iných a môcť verejne prezentovať, znamená mať svoju slobodu. Žiaľ, aj na Slovensku chce zvrchovaným občanom siahať na slobodu už celkom otvorene politická moc a skryte aj médiá v službách globálnej svetovlády.