Lucia Žitňanská má v rezorte stranícku realitnú kanceláriu

Lucia Žitňanská má v rezorte stranícku realitnú kanceláriu

Ministerka spravodlivosti za Most –Híd chce namiesto riešenia urgentných problémov slovenského súdnictva rozpredať lukratívne budovy bratislavských súdov.

Myslela si naša verejnosť, že rezort spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej by sa mohol týmto volebným obdobím prehupnúť bez väčšieho škandálu? Bolo by to naivné… Klesajúce preferencie Mostu-Híd a s tým spojená potreba naplnenia straníckej kasičky urobili svoje.

Žitňanská s klapkami na očiach vyrukovala so kšeftom, nad ktorým sa sudcom zastavuje rozum. Ministerka sa rozhodla, že všetky budovy patriace okresným súdom v hlavnom meste speňaží. V materiáli ministerstva, ktorý majú niektoré médiá k dispozícii, sú už dokonca stanovené znalecké ceny jednotlivých budov.

Často ide o najexkluzívnejšie lokality jednotlivých mestských častí v Bratislave, čiže o budovy v Starom Meste, v Ružinove, v Novom Meste, v Dúbravke a v Petržalke. Podľa mienky mnohých sudcov je čerešničkou na torte budova vo vlastníctve Okresného súdu I na Lazaretskej ulici. Objekt, v ktorom kedysi sídlila základná škola, sa rozprestiera na ploche pre developérov priam zázračných 2 646 štvorcových metrov a je jedným z posledných s takýmito parametrami v najexkluzívnejšej časti mesta. Okresný súd Bratislava I budovu kúpil pred vyše tromi rokmi za 3,7 milióna eur. Lenže Žitňanská v časoch, keď sú trhové ceny nehnuteľností na špici a za posledné tri roky v porovnaní s krízovými časmi podstatne stúpli, budovu podľa znaleckého posudku hodnotí na 3,2 milióna eur! Pre koho má prichystanú takúto „filantropickú“ cenu?

Ministerka má svoju predstavu aj o hodnotách ostatných budov bratislavských súdov. Z hľadiska polohy a rozmerov je hneď za Lazaretskou najlukratívnejším majetkom, teda budovou a pozemkom, majetok bratislavského súdu „dvojky“ na Drieňovej ulici. Ten si Žitňanská podľa posudku cení na 7,6 milióna eur.

Ďalšie budovy a pozemky súdov na Námestí Biely kríž v Novom Meste, na Saratovskej v Dúbravke či na Prokofievovej v Petržalke sú vzhľadom na stavebnú vyčerpanosť týchto lokalít takisto obchodne nanajvýš zaujímavé.

Je zaujímavé, aká rýchla vie byť pani ministerka, pokiaľ ide o kšefty s cenným štátnym majetkom. No pri platoch pomocného súdneho personálu až také oduševnenie neprejavuje. Podľa sudkyne a podpredsedníčky Okresného súdu Bratislava II Ľubice Novotnej sú totiž najväčším problémom bratislavského súdnictva nezaplatení administratívni pracovníci. „Asistent sudcu má 380 eur v čistom. Veľa ich dochádza z okolitých obcí, a tak z platu ešte časť precestujú. A toto nás naozaj trápi, lebo bez pomocného aparátu nevieme riadne fungovať. Tie dievčatá majú náročnú a zodpovednú prácu a ostávajú tam len ľudia, pre ktorých je práca na súde srdcová záležitosť alebo ktorí majú dobré finančné zázemie. Fluktuácia na tejto pracovnej pozícii, ako i na pozíciách vyšších súdnych úradníkov je neúnosná, čo zásadne vplýva na činnosť súdneho oddelenia i práce samotného sudcu a v neposlednom rade vplýva i na dĺžku súdneho konania,“ tvrdí Novotná.

Nesúhlasné stanovisko so Žitňanskej čachrami s budovami podpísalo doteraz 75 sudcov okresných súdov a 267 ostatných zamestnancov, no začali sa pripájať aj sudcovia krajského súdu. Rovnaký pohľad má prezídium Združenia sudcov Slovenska i iniciatíva Za otvorenú justíciu.