Kto tu vlastne bude pracovať?

Kto tu vlastne bude pracovať?

Vláda má v súčasnosti podľa údajov ministerstva hospodárstva rozpracovaných približne sto potenciálnych investícií, ktoré by mohli vytvoriť do 30 tisíc nových pracovných miest. Vyhlásil to nedávno v Národnej rade (NR) SR premiér Robert Fico.Celkovo ide o investície v hodnote viac ako 2,5 miliardy eur,” vyčíslil premiér.

Spomenul napríklad potvrdenú investíciu spoločnosti Amazon do vybudovania centra strategických služieb v Seredi. “Jej spustenie bude verejne ohlásené začiatkom mája tohto roku,” avizoval premiér. Investícia by mala podľa Fica vytvoriť v najbližšom čase viac ako tisíc pracovných miest. 

Súčasne pripomenul nitriansky projekt Jaguaru Land Rover, ktorý nedávno získal aj ocenenie Svetovej asociácie agentúr na podporu investícií v Dubaji pre najlepší investičný projekt v regióne strednej a východnej Európy. “Tento závod priamo vytvorí takmer 3 000 pracovných miest, avšak naviaže na seba ďalších 6 000 v dodávateľskej sieti,” dodal Fico. Veľmi intenzívne sa podľa jeho slov pracuje na komunikácii s novými dodávateľmi Jaguaru, ktorých investície sa dajú očakávať ešte v tomto roku.

Premiéra podľa vlastných slov veľmi teší pozorovateľný trend v investíciách na Slovensku, ktorým je zvyšovanie vnútornej kvality investícií. “Nebývalý rozmach súkromných investícií do technologických centier a centier strategických služieb je priamym predpokladom toho, aby sme raz a navždy prestali o Slovensku hovoriť ako o akejsi montážnej dielni,” uviedol. Dôkazom toho sú podľa neho pripravované investície v Prešove, Žiari nad Hronom, Spišskej Novej Vsi či okolí Košíc.

Slovensko si však podľa predsedu vlády musí tiež uvedomiť, že príchod nových investícií, ktoré sú diametrálne odlišné oproti bežným montážnym činnostiam, ako boli známe v predchádzajúcom desaťročí, stavia krajinu pred neľahkú úlohu účinnej a dynamickej transformácie vzdelávacieho systému smerom k vyššiemu počtu a kvalite absolventov s technickým vzdelaním. 

Investície sú jedna strana mince. Druhá je, že podľa ekonómov v súčasnosti na Slovensku z domácich nezamestnaných nechce veľká časť pracovať kvôli exekúciám, ale aj preto, lebo chce odísť do zahraničia. Máme tu teda paradox – naši nezamestnaní sa nezamestnajú, prichádzajú investori a my budeme zamestnávať cudzincov za nižšiu mzdu ako by dostali Slováci…

Na Slovensku je v súčasnosti podľa Fica asi 50 000 voľných pracovných miest, no napriek tomu pracuje napríklad v Trnavskom kraji množstvo Srbov. „Sú to čísla, ktoré začínajú byť alarmujúce, pretože stále máme okolo 8,5 percenta nezamestnaných, ktorých štruktúra je veľmi zlá. Polovica z nich sú možno Rómovia bez skončeného základného vzdelania. Máme tam ľudí, ktorí sa boja trvalého pracovného pomeru (TPP) kvôli exekútorom. Sú tam ľudia, ktorí zneužívajú systém a sú tam ľudia, ktorí dokážu prežiť aj bez toho, aby boli trvalo zamestnaní,“ vymenoval Fico.

Ako ďalej povedal, nie je presvedčený, že problém nedostatku pracovnej sily vyrieši zaraďovanie rómskej komunity do práce, hoci to vníma ako dlhodobý cieľ. „Nemyslím si, že je to riešenie akútneho stavu, ktorý dnes máme. Môžeme ho vyriešiť spôsobom, že ešte ako-tak využijeme potenciál tých nezamestnaných, ktorí napríklad nechcú ísť do TPP pre exekúcie alebo pritlačíme na nezamestnaných, ktorí zneužívajú sociálny systém,“ načrtol Fico.

Zároveň sa podľa vlastných slov bojí toho, že v krátkom čase vznikne obrovský tlak na dovoz pracovnej sily zo zahraničia. „Táto sila sa na Slovensku nie vždy správa najlepšie. Ak pôjdete do Nitry alebo Trnavy, tak už vám budú ľudia hovoriť, že sa sťažujú na správanie napríklad našich srbských priateľov, ktorí tam pracujú,“ dodal premiér. Nuž, to je asi daň tomu, že chceme byť aj naďalej absolútne otvorenou ekonomikou. Ak z toho nemajú prospech naši občania, na čo je to potom dobré?! Tak znie zásadná otázka…