Kto je tu daňový podvodník a kto anonymný udavač?

Kto je tu daňový podvodník a kto anonymný udavač?

Ak chcete pomôcť štátu odhaľovať daňové úniky a podnikať v spravodlivom konkurenčnom prostredí, odporúčam vám konať tak, aby ste neporušili daňové tajomstvo. Samozrejme, povinnosť chrániť záujmy štátu, ale aj dbať na právom chránené záujmy daňových subjektov majú predovšetkým daňové orgány – hovorí odborník z Daňového riaditeľstva SR. Prečo je to dobre vedieť? Lebo téma sa týka už aj najvyššieho predstaviteľa tohto štátu.

Firma prezidenta Andreja Kisku musela štátu doplácať dane a pokúsila sa tiež uplatniť si vratku daní, na ktorú nemala nárok. Minister vnútra Robert Kaliňák preto Kisku označil za daňového podvodníka, hoci sám mal donedávna problémy pre obchody s Ladislavom Bašternákom. Podnikateľ je okrem iného podozrivý z toho, že neodviedol dane.

Odborníci sú pri hodnotení Kiskovho prešľapu v porovnaní s Kaliňákovým opatrnejší. Slovenská daňová legislatíva pojem daňový podvodník ani nepozná, vysvetľuje daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

„Daňový podvod definuje pre trestné účely Trestný zákon a pre daňové účely tento pojem používa iba Súdny dvor Európskej únie vo svojich judikátoch,” povedala Oravcová. “Lenže ani on nedefinuje, čo presne podvodné konanie pre daňové účely je.“ Ľudovo sa podľa nej pojem používa najmä v zmysle, keď sa niekto snaží neoprávnene ušetriť na dani. Za podvodníka tak verejnosť často označí kohokoľvek, u koho zistí kontrola rozdiel pri platení daní.

Aby bol A. Kiska daňovým podvodníkom, muselo by sa dokázať, že konal úmyselne. V prípade zdaňovania výdajov na predvolebnú kampaň je metodika jasná, no odhadnúť, či to v Kiskovej firme vedeli, alebo sa pokúšali zarobiť na štáte cielene, podľa oslovených odborníkov nemožno. Kiska opakovane tvrdí, že o nesprávnom účtovaní nevedel, hoci je s bratom Jaroslavom spoluvlastníkom firmy KTAG, o ktorú v prípade ide.

„Ekonomické oddelenie spoločnosti KTAG mi potvrdilo, že účtuje správne a z toho som vychádzal,“ obhajoval sa Kiska už v polovici septembra po tom, čo anonym upozornil médiá na daňové nezrovnalosti v jeho firme.

Mimochodom, čo hovorí na anonymné udania odborník z Daňového riaditeľstva SR?

V zmysle zákona majú daňové orgány povinnosť aj vyhľadávať zatajené a nezdanené daňové príjmy. Veľakrát sa pri tom nezaobídu bez súčinnosti a spolupráce priamo s daňovými subjektmi alebo v súčinnosti s tretími osobami, ako sú napríklad iné štátne kontrolné orgány, ale aj banky, poisťovne, verejní prepravcovia a podobne.

Preto ak urobíte podanie vo veci podozrenia na daňové podvody alebo korupciu na daňovom úrade, vec bude riadne prešetrená. Podanie môžete vykonať adresne, ale aj anonymne. Daňový úrad rozhodne, či indície a znaky vášho podania i suma daňového podvodu, ktorý opíšete, je vhodné preskúmať, alebo nie. V každom prípade nevidím v tom pre vás žiadne relevantné právne riziko s tým spojené.

Ak by ste aj v podaní pochybili, nebudete nijako sankcionovaný. Ak by prišlo k neprofesionálnemu konaniu daňových úradníkov – a viete to preukázať -, odporúčam vám postupovať aktívne v zmysle možnosti platných zákonov…

Nuž ale podľa toho aj keď niekto kohokoľvek falošne a krivo obviní z daňového úniku a ukáže sa, že to bolo iba intriga, udavačovi sa nič nestane. Pravda, pokiaľ ho, ako to nebol anonym, falošne obvinený nezažaluje. Ak ho falošne obvinený zažaluje a vyhrá, azda si udavač druhýkrát rozmyslí, či bude niekomu chcieť škodiť, lebo nakoniec uškodí sám sebe.

Smutné je, že štát podľa vyššie citovaných slov zaviedol inštitút anonymných udavačov a tým sa vlastne nič nemôže stať. Veru – deje sa tu svinstvo za svinstvom, ale nesmieme sa vzdávať v boji za očistenie tohto štátu od korupcie na všetkých poschodiach verejného života!