Kríza – letná horúčka premiéra ako syndróm stavu koalície

Kríza – letná horúčka premiéra ako syndróm stavu koalície

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu. Ako dôvod uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov.

Predsedovia troch koaličných strán Smeru Robert Fico, SNS Andrej Danko a Mosta Béla Bugár sa mali zísť v piatok 11. 8. o 10:00 hod po troch dňoch, aby sa pokúsili vyriešiť koaličnú krízu.

Tá vznikla v pondelok vypovedaním Koaličnej zmluvy zo strany národniarov. Koaličná rada však nemala rokovať na Úrade vlády SR, ako avizoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár po poslednom rokovaní vládnej trojky, ale v parlamente.

Presadil to predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Partneri očakávajú návrhy Danka k riešeniu koaličnej krízy. Vyriešenie situácie sa tak skoro nečaká. Smer a Most si majú po skončení rokovaní rady zobrať čas na analyzovanie návrhov národniarov.

Nový termín rokovania Koaličnej rady by mal byť stanovený na utorok alebo stredu, keď pominú zdravotné problémy predsedu vlády a predsedu najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý má údajne horúčku.

Slovenská národná strana chce prísť na rokovanie Koaličnej rady aj s viacerými programovými požiadavkami, ktoré sa národniarom doteraz nepodarilo presadiť a narážajú na odpor viacerých ministrov za Smer.

V hre sú do budúcnosti, ak sa koalícia nedohodne na zachovaní súčasného status quo, štyri možné scenáre budúceho vývoja:

 1. Menšinová vláda
  Koalícia Smer, SNS a Most sa na zmenách v koaličnej zmluve nedohodne. Dohodne sa však na vzniku menšinovej vlády Smeru a Mosta s podporou SNS. Tento scenár je však podľa politológa Jána Baránka málo pravdepodobný, pretože nepredpokladá, že by Fico chcel závisieť od Dankovej ľubovôle.
 2. Nová koaličná zmluva
  Most a Smer budú súhlasiť s požiadavkami SNS a pozmenia pravidlá fungovanie koalície podľa predstáv národniarov.
 3. Vláda v novom zložení
  Súčasná koalícia v zložení Smer, Most a SNS padne a vznikne vláda v novom zložení. Tento scenár je podľa Baránka však vzhľadom na rozloženie síl v parlamente ešte menej pravdepodobný, ako vznik menšinovej vlády.
 4. Predčasné voľby
  Vládne strany sa nedohodnú a do parlamentu sa dostane návrh na skrátenie volebného obdobia. Zahlasovať zaň musí 90 poslancov, potom je rad na predsedovi parlamentu, aby vypísal termín predčasných volieb.

Ako to dopadne, nevedno, zatiaľ zaželajme premiérovi veľa zdravia a pokoja, lebo horúčka je veľmi nepríjemný stav organizmu…