Krásne nové zbrane – máme ešte zdravé hlavy?!

Krásne nové zbrane – máme ešte zdravé hlavy?!

Toto sa ešte v tejto krajine, odkedy je samostatným štátom, nikdy nedialo. Je to nové pre všetkých – pre civilistov, pre vojakov, pre strážne služby platené vládou. Je to nové aj pre odborníkov z ministerstva obrany, kde sa strácajú granáty, samopaly, no aj tajné dokumenty…

Ale to aj o inom. Armáde sa nestratili len zbrane, listiny aj ľudia, okrem vážnej srandy vyrába aj iné čudné veci. Ide konečne investovať do našej obranyschopnosti…

Ministerstvo obrany plánuje pre vojakov kúpiť bojové obrnené vozidlá 8×8 a bojové obrnené a viacúčelové taktické vozidlá 4×4. Spolu by malo ísť do roku 2029 o 485 vozidiel a celkové náklady na tieto projekty rezort odhaduje na približne 1, 2 mld. eur. Uvádza sa to v materiáli o zabezpečení vozidiel, ktorý ministerstvo obrany predložilo do pripomienkového konania. Ministerstvo záujem o toto prezbrojenie avizovalo už v Bielej knihe o obrane SR, ktorú schválila vláda minulý rok v septembri.

 Veď si len letmo pozrime, aký materiál ponúka:

„Cieľom predloženého materiálu je vytvoriť vecný, finančný a časový rámec realizácie projektov vyzbrojovania Ozbrojených síl SR novými bojovými obrnenými vozidlami, resp. viacúčelovými taktickými vozidlami, ktoré sú nevyhnutným predpokladom rozvoja najmä mechanizovanej brigády a síl použiteľných aj na boj proti terorizmu,“ vysvetľuje sa v predloženom materiáli. Tento materiál získal už aj podporu vlády a do konca roka 2017 ministerstvo predloží na vládu návrh realizácie dodávok.

Rezort obrany predpokladá celkové odhadované náklady na prezbrojenie bojovými obrnenými vozidlami 8×8 na 417 miliónov eur s DPH. Náklady na obstaranie samotných 81 kusov vozidiel odhadujú na 324 mil. eur, čo je cena bez logistickej podpory, munície a infraštruktúry. V tomto prípade ministerstvo predpokladá dodávky vozidiel v rokoch 2018 – 2024.

Väčšina týchto vozidiel, a to 62, je určených pre mechanizované prápory. Celkové odhadované náklady na projekt vyzbrojovania bojovými obrnenými a viacúčelovými taktickými vozidlami 4×4 sú približne 782,7 mil. eur s DPH. Obstarať by sa malo 404 kusov a náklady na ich obstaranie by mali byť takmer 730 mil. eur. Opäť ide o sumu bez logistickej podpory, munície a infraštruktúry. Tieto vozidlá by mali mať vojaci postupne k dispozícii v rokoch 2018 – 2029 a používať ich budú hlavne mechanizované prápory, prápor ISTAR, ale aj 5. pluk špeciálneho určenia či Vojenská polícia. V prípade, že sa navrhované projekty aj budú realizovať, OS SR by mali získať novú bojovú techniku s modernými zbraňovými systémami, ktoré zodpovedajú požiadavkám kladeným na armády členských krajín NATO, uvádza sa v materiáli.

Nemusíme byť ministri obrany z radov civilistov, aby sme vedeli, že tento štát sa svojej vlastnej armády vzdal. Stačí pripomenúť, že referendum o vstupe do NATO je neplatné. Nákupy novej techniky zaplatíme všetci, aj tí, ktorí chceli neutralitu. Vraj by bola príliš drahá… Vari aj veru, veď 1, 2 miliardy eur za novú obrannú techniku by asi bolo to isté, čo zaplatíme v rámci paktovania sa s nie obranným zväzkom, ale s vojnovými štváčmi… Máme ešte zdravé hlavy?!