Kiskove letenky a odvolávanie Kaliňáka

Kiskove letenky a odvolávanie Kaliňáka

Premiér Robert Fico chce, aby prezident SR Andrej Kiska zaplatil za cesty domov lietadlom. Potom v jeho programe nasledovalo v parlamente bránenie odvolávaného ministra vnútra R. Kaliňáka.

„Posielam pánovi prezidentovi list, v ktorom ho žiadam, aby uhradil milión eur za používanie lietadla na súkromné cesty domov. Hovorím to s plnou vážnosťou, bez akéhokoľvek hnevu. Jednoducho, niekto má dnes milión eur zaplatiť za používanie štátneho lietadla na cesty domov, pretože ja nepoznám žiadneho robotníka, žiadnu predavačku, žiadneho hutníka, žiadneho učiteľa, ktorému by štát platil cestovanie lietadlom domov zadarmo,“ povedal premiér a dodal: „Obraciam sa na pána prezidenta, vystavím mu normálne faktúru, aby tento milión eur zaplatil Slovenskej republike, pretože si myslím, že tieto peniaze musí zaplatiť.“

Ako v reakcii na slová premiéra na adresu prezidenta uviedol v stanovisku pre médiá hovorca hlavy štátu Roman Krpelan, „prezident rozumie frustrácii pána Fica po zbabraných a prehratých župných voľbách. A aj tomu, že potrebuje trochu času, aby si skonsolidoval stranu, v ktorej rastie nespokojnosť najmä s výkonom ministra vnútra. Ale potom by sa už jeho vláda mohla začať venovať problémom krajiny, korupcii, zneužívaniu polície, školstvu aj sociálnym problémom ľudí.”

Podľa premiéra sa prezident „tak, ako sme u neho zvyknutí, snaží odkloniť pozornosť od svojich problémov. Skutočne nechápem, čo má zneužívanie štátneho lietadla na súkromné účely spoločné s voľbami do VÚC“.

Poslanci Národnej rady SR v apríli tohto roka schválili uznesenie, v ktorom žiadajú prezidenta Kisku, aby lietadlá leteckého útvaru ministerstva vnútra využíval iba na cesty súvisiace s výkonom jeho ústavnej funkcie.

Prezident prisľúbil, že bude žiadosť ministra vnútra rešpektovať a prepravovať sa viac autom. Zároveň sa vyjadril, že by bol rád, ak by aj minister vnútra rešpektoval jeho priania.

„Tak, ako som od začiatku svojho pôsobenia rešpektoval vyjadrenia ministra vnútra a využíval vládnu letku, tak teraz opätovne rešpektujem žiadosť ministra vnútra o to, aby som obmedzil využitie vládnej letky. Ak by minister vnútra v sebe našiel odvahu a postavil sa pred verejnosť a skutočne povedal, ako celá táto situácia vznikla, tak celú túto kampaň proti prezidentovi by sme vôbec nemuseli mať,“ povedal Kiska v čase vypuknutia diskusie o letoch hlavy štátu v parlamente.

Potom prišla iná silná káva. Parlament tento týždeň aj v nočných hodinách rokoval na mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa opozícia pokúšala o odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Neuspela, za jeho odvolanie bolo len 53 poslancov, potrebných bolo aspoň 76 hlasov.

Rozprava trvala od utorka do stredy 6. 12.  takmer do druhej hodiny, hlasovanie prebehlo o 02:14 h. Z prítomných 128 poslancov bolo 53 za odvolanie ministra, 74 proti odvolaniu a jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

Dôvody, pre ktoré by mal Kaliňák prísť o funkciu ministra vnútra, zhrnul opozičný poslanec zo Slobody a solidarity Jozef Rajtár. Podľa neho pre stranu Smer nie je Slovensko sociálnym ani spravodlivým štátom.

Podľa prieskumov Európskej únie slovenskej polícii nedôveruje až 53 percent občanov. „Horšie na tom bola podľa tejto štatistiky len dôveryhodnosť macedónskej polície. V porovnaní s členskými štátmi Európskej únie je nízka dôveryhodnosť slovenskej polície doslova alarmujúca,“ uviedol opozičný poslanec s tým, že zodpovednosť za tento stav je na pleciach ministra vnútra.

Následne si vypýtal slovo predseda vlády Robert Fico, ktorý sa svojho ministra zastal. Premiér sa vyjadril, že práve vďaka súčasnému ministrovi vnútra sa darí úspešne bojovať s korupciou na Slovensku. „Nie je to jednoduché,“ dodal Fico s tým, že opozícia ignoruje všetko to dobré, čo Kaliňák pre Slovensko doteraz spravil.

 „Na konci dňa sa vždy ukáže, že informácie, ktoré ponúka opozícia, sú nepravdivé,“ uviedol premiér s tým, že opozícia sa tretím vyslovovaním nedôvery Kaliňákovi v priebehu jedného volebného obdobia pokúša o svetový rekord…