Kiska povolil Pellegrinimu reparát, vláda je opäť kompletná… Kto vlastne vyhral?!

Kiska povolil Pellegrinimu reparát, vláda je opäť kompletná… Kto vlastne vyhral?!

Tento týždeň bol skutočne politicky veselý.  Po utorkovom fiasku, keď sa prezident Andrej Kiska rozhodol nevymenovať novú vládu, na večernej tlačovke Peter Pellegrini prezradil, že chce prezidentovi v stredu, o deviatej hodine ráno, doručiť ďalší návrh na vymenovanie členov novej vlády.

Prezident Andrej Kiska potom avizoval, že vo štvrtok vymenuje novú vláda Petra Pellegriniho. Napokon všetci všetko stihli a po 10. hodine sa v prezidentskom paláci začal ceremoniál menovania novej vlády. Prezident aj ministri to zvládli za päťdesiat minút, potom sa vláda pripravila na programové vyhlásenie, aby čo najskôr mohol zasadnúť parlament a vyhlásiť novej vláde dôveru.

Prezident vo štvrtok priznal, že svoje právomoci využil na hranici ústavných možností. Včera absolvoval rozhovory s piatimi najnovšími potenciálnymi členmi kabinetu a avizoval, že návrh Petra Pellegriniho na zloženie vlády akceptuje. Nezabudol podotknúť, že s jej zložením nie je spokojný na sto percent.

V piatok o 9. hodine sa v parlamente začali debaty o vyslovení dôvery vláde Petra Pallegriniho. Nasleduje ďalšia časť politického divadla. Nová vláda získa dôveru, pretože opozícia nemá dostatok hlasov, aby ju potopila. Protesty v uliciach budú sporadicky pokračovať. Členovia  vládneho kabinetu sa pokúšajú vyhovieť niektorým kategóriám, ktoré neboli spokojné s predošlou vládou. Prisľúbili, že zvýšia platy učiteľom. Nová vláda mieni vydržať do konca volebného obdobia, opozícia však iste neprestane s pokusmi za každú cenu povaliť aj túto vládu…

Opozičníci vyhlásili, že výmena Roberta Kaliňáka za Tomáša Druckera nezabezpečí nezávislé vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy a káuz spájaných so stranou Smer. Trvali na tom, že v rezorte vnútra treba urobiť zásadné zmeny aj personálne výmeny, a to isté aj v Policajnom zbore. Zdôraznili, že im prekážajú v novej vláde viaceré nominácie a najmä všetci ministri, ktorých zdedila po Ficovej vláde. Podčiarkli, že Slovensko potrebuje predčasné voľby. Veď uvidíme…