Kiska opäť podpichol Kaliňáka, najnovšie kvôli Rómom

Kiska opäť podpichol Kaliňáka, najnovšie kvôli Rómom

Osud rómskych komunít je jednou z kapitol hanby moderného Slovenska. Uviedol to prezident SR Andrej Kiska počas diskusie o začleňovaní Rómov do spoločnosti, ktorá sa uskutočnila v priestoroch dvorany Evanjelického kolégia v Prešove. Prezident na nej diskutoval s odborníkmi na rómsku problematiku z rôznych oblastí.

Rómovia tvoria zhruba desatinu obyvateľstva, v niektorých oblastiach dosahuje ich populácia až 50 percent. Mnohí živoria v osadách, chatrčiach bez teplej vody a elektriny, v nedôstojnej forme bývania,“ povedal Kiska.

Za hlavnú príčinu tohto stavu označil chudobu. „Dôsledkom chudoby je práve kriminalita, zlý zdravotný stav, nezamestnanosť a problémy v medziľudskom nažívaní. Osud vylúčených rómskych komunít je jednou z kapitol hanby modernej Slovenskej republiky,“ uviedol prezident, podľa ktorého riešenie chudoby má byť jednou z priorít.

Ako dodal, exekutíva pri riešení rómskej problematiky je na pleciach členov vlády, najmä ministra vnútra. Ten však podľa Kisku naposledy ponúkol ako riešenia represívne opatrenia.

To je tradičnou agendou neschopných politikov a extrémistov. Zvyšuje to napätie v spoločnosti. Je to fackou tým, ktorí sa snažia veci pohnúť a hľadať riešenia. Poriadok musí byť a zákony musia platiť pre všetkých. Žiadna represia však problém nevyrieši,“ uviedol prezident. Ten svoju úlohu pri riešení rómskej problematiky vidí v dvoch oblastiach.

Tou prvou je vyvíjanie tlaku na politikov, aby prijímali účinné riešenia a druhou je práca s verejnou mienkou. „Máme tu veľa negatívnych emócií a predsudkov. Často sa na nich priživujú politici. Existuje nedôvera a skepsa, že riešenia neexistujú,“ dodal Kiska.

Dôležité pre riešenie rómskej problematiky sú podľa prezidenta výchova a vzdelanie, riešenie problému nelegálnych osád a zamestnanosť Rómov, kde je problémom nedostatočná kvalifikácia, ale aj predsudky u zamestnávateľov.

Kiskovi sa nepáčilo, že minister vnútra Kaliňák chce zriadiť v rómskych osadách okrem miestnych hliadok aj posilnené policajné patroly a kamerové systémy. Otázka je, ako dlho by kamery v osadách vydržali. Asi kratšie, ako taniere televíznych satelitov, ktoré majú aj chudobné rodiny v osadách takmer na každej chatrči…