Kiska o borovičke, Lajčák niesol pochodeň

Kiska o borovičke, Lajčák niesol pochodeň

Slovenský dom v dejisku zimnej olympiády Pjongčang 2018 oficiálne otvoril prezident Andrej Kiska. Stalo sa tak pred pravým poludním kórejského času (pred štvrtou hodinou rannou SEČ) v piatok, v deň otvorenia OH.

S prezidentom bol pri otvorení šéf Slovenského olympijského výboru Anton Siekel, ambasádor slovenskej výpravy Pavol Hurajt i lotyšský prezident Raimonds Vejonis. Zariadenie je v prímorskom meste Kangnung, prišli aj predstavitelia priemyslu a obchodu Kórejskej republiky.

„Olympijské hry sú veľký sviatok športu, počas ktorého majú ľudia k sebe bližšie. Som veľmi rád, že aj v dejisku týchto hier je ten kúsok Slovenska zastúpený Slovenským domom, ktorý sem prináša kus fantastickej kultúry, hudby a vôbec atmosféry. A tiež gastronómie a, samozrejme, borovičku,“ povedal prezident.

Slovenský dom na olympiáde má už po ôsmy raz na starosti agentúra Roko, v minulosti prepojená s Rezešovcami a Michalom Gučíkom s väzbami na SNS. Tentoraz na to už nedostane peniaze od štátu. Kiska prišiel pozdraviť aj českých športovcov do českého domu, na olympiádu však neprišiel český prezident Miloš Zeman.

Kiska bude v dejisku hier do stredy 14. februára: „Bol by som veľmi rád, keby som pred odchodom domov videl niekoho na pódiu, ideálne na najvyššom stupienku. Pôjdeme na biatlon, na slalom. Budeme mať slovenské vlajky a povzbudzovať, dúfam, že zažijeme moment slovenskej radosti. Zakričím si, veľmi rád povzbudzujem, moja dcéra roky rokúce súťažne lyžovala, teším sa, že teraz budem práve s ňou povzbudzovať naše lyžiarky. Uvidím prvý zápas našich hokejistov. Vo štvrtok som ich bol povzbudiť v šatni, trocha som sa s nimi porozprával. Sú plní odhodlania zabojovať, takže si držme prsty.“

Prezident letel na olympiádu vládnym špeciálom spolu s niektorými hokejistami aj s generálnym manažérom reprezentácie Miroslavom Šatanom.

Zaujímavosťou je, že slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák v pozícii predsedu Valného zhromaždenia OSN v mieste konania hier na krátkom úseku niesol štafetovú pochodeň s olympijským ohňom.