Kam to speje?

Kam to speje?

NIE-BRRUSELU

Predseda Európskeho parlamentu, Martin Schulz z Nemecka, svojho času verejne pohrozil Poľsku, Maďarsku, Česku a Slovensku, ktoré nesúhlasia s kvótami a povinným prerozdeľovaním moslimských imigrantov. Spomenul dokonca použitie sily, hoci nedefinoval, akej. Komentátori na nemeckom portáli pi-news.net nemali pochybnosti: Schulz prekročil istú hranicu. Táto udalosť sa vraj do dejín Európskej únie zapíše veľkým hrubým písmom.


Vo vysielaní TV ZDF na adresu štátov, ktoré nesúhlasia s diktátom EÚ vo veci imigrantov, M. Schulz povedal: „Európa ultranacionalistov – lebo keď oni zvíťazia, budeme tu mať takú Európu nielen v tejto veci, ale aj v každej inej. Potrebujeme ducha európskeho spoločenstva a v prípade nutnosti to musí byť vynútené silou. Nemôže byť, aby sme v tomto storočí globalizáciu a globálne problémy riešili nacionalizmom. V istom okamihu treba zabojovať a treba povedať, že v prípade nutnosti budeme proti iným bojovať, aby sme dosiahli svoj cieľ.“

Aj víťazi poľských parlamentných volieb, konzervatívna strana Právo a spravodlivosť, sa dočkali pozdravu z Bruselu. Predseda rokovaní ministrov financií krajín platiacich eurom, Jeroen Dijsselbloem v reakcii na poľský volebný výsledok vyhlásil, že členské štáty ako Poľsko či Česká republika, ktoré sa nechcú podieľať na prijímaní utečencov, by mali dostávať menej peňazí zo solidárnych rozvojových fondov.

Na takú rétoriku vtedy nepriamo reagoval český prezident Zeman: „Moja prognóza je založená na predpoklade, že skôr alebo neskôr budú uzavreté hranice medzi Rakúskom a Nemeckom. V tom okamihu sa ČR stane tranzitnou krajinou pri prechode do Nemecka. Naivní ľudia hovoria, že sa nič nestane. Ale Nemecko už povedalo, že bude vracať ekonomických migrantov, ktorí výrazne prevažujú. A kam ich bude vracať? Do krajiny, odkiaľ prišli, teda do Českej republiky. Zrazu zistíme, že tu máme pol milióna utečencov, ktorí sú úplne neasimilovateľní. Pri pol milióne Ukrajincov by som sa príliš nevzrušoval, pretože tí by boli pracovití a obsadili by pracovné miesta, ktoré Česi nechcú. Ale bohužiaľ ide o islamských utečencov. Nedávno som sa pozeral na fotografie dlhých sprievodov utečencov a počítal som mladých, zdravých a dobre vyzerajúcich mužov. Vyšlo mi deväťdesiat percent,“ konštatoval prezident Zeman.

„Títo ľudia môžu predstavovať potenciálne nebezpečenstvo, pretože medzi nimi môžu byť ľudia v službách Islamského štátu. Maďarský prezident Áder mi nedávno povedal, že mnohí chytení utečenci odhadzujú svoje mobily, kde majú najrôznejšie výjavy Islamského štátu a nechcú teda, aby boli odhalení. Nie je vylúčené, že sa jedná o organizovanú inváziu. Utečenci neprichádzajú len z krajín, kde sa bojuje, ale aj z Abánska, Kosova, Senegalu, Eritrey a ďalších krajín. Sú skvele organizovaní, pretože existujú tisíce, možno desaťtisíce prevádzačov. Toto sa pri spontánnej akcii nestane, to sa stane, keď sa to organizuje skvelým spôsobom. Nemožno vylúčiť, že ak by nápor utečencov presiahol určitú kritickú hranicu, mohol by Európe spôsobiť ťažkosti v podobe rozvratu ekonomickej, sociálnej, ale aj politickej štruktúry,“ uzavrel varovný scenár český prezident.

 

Logo-SPOLOCNE-ZA-SLOVENSKORR_logo

 

 

 

 

Foto zdroj: http://diepresse.com/home/politik/eu/1574675/Martin-Schulz_Oft-haben-die-EUKritiker-ja-recht