KALIŇÁK v novom roku (2017) perlil humorom – „Korupciu v najvyšších kruhoch nemožno stíhať, lebo neexistuje“

KALIŇÁK v novom roku (2017) perlil humorom – „Korupciu v najvyšších kruhoch nemožno stíhať, lebo neexistuje“

Slovensko sa v roku 2017 nedočká odstíhania korupcie na najvyšších poschodiach politiky. Dôvodom je fakt, že medzi politickými špičkami tento spoločensky nežiaduci jav neexistuje. Tvrdí to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

„Na to, aby sa stíhala korupcia na najvyšších poschodiach, by ju museli tí najvyšší predstavitelia páchať,“ vysvetlil Kaliňák v stredu (4. 1.) po tlačovej konferencii k vyhodnoteniu dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2016 v odpovedi na otázku, či sa Slovensko dočká v roku 2017 odstíhania korupcie na najvyšších poschodiach politiky.

„Povedzte mi jeden príklad za minulý rok, kde na najvyšších poschodiach politiky bola spáchaná korupcia. Prosím, aspoň jeden. Povedzte mi aspoň jeden. Neviete? Nestala sa. Ani vy tú informáciu nemáte, ani ja ju nemám,“ argumentoval.

Podpredseda Smeru-SD v tejto súvislosti nesúhlasí s tvrdením prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý v novoročnom príhovore uviedol, že na Slovensku už príliš dlho trvá neudržateľná situácia, keď veľká časť ľudí považuje neochotu štátu skutočne bojovať s korupciou a nastoliť rovnosť pred zákonom za závažný problém.

„Ja si myslím, že nemá pán prezident úplne presné informácie,“ reagoval. „Ani on, ani ja, ani nikto ďalší z politikov nie sme vyšetrovatelia. A jednoducho premietať novinové články do reality je obrovskou chybou, pretože sú nepravdivé, čo potvrdilo viacero káuz,“ vysvetlil minister.

Podľa Kaliňáka sa situácia v oblasti boja proti korupcii za posledné roky zmenila výrazne k lepšiemu – prijalo sa množstvo protikorupčných a ďalších opatrení. „To znamená, že je situácia dramaticky lepšia a ja teraz úplne presne neviem, v ktorej oblasti teda mal pán prezident čo na mysli, ale tiež sa každý z nás má vyhýbať tomu, aby vynášal súdy za tých, ktorí sú tu na to oprávnení,“ vysvetlil.

Kaliňák reagoval na výhradu Kisku, že vyšetrovanie káuz trvá neprimerane dlho. „Myslím si, že naozaj vyšetrovanie nie je súťaž a my sme v niektorých prípadoch aj po 17 rokoch uzavreli prípady. Proste niektoré trvajú dlhšie a niektoré trvajú kratšie, ale to je proste princíp a my sme pripravení každý jeden prípad dopodrobna vysvetliť, aby ste mali všetky relevantné informácie a mohli dopodrobna posúdiť, či polícia v tej veci urobila dosť alebo málo,“ ozrejmil.

Za negatívnym naladením verejnosti v tejto oblasti Kaliňák vidí médiá. „To, že vyvolávajú médiá tú náladu a neustále popisujú kauzy vymyslené, deformované alebo nepravdivé, to je vec, s ktorou musíme tento rok začať bojovať. Musíme sa pravde pozrieť do očí,“ predznačil.

„Ale ak potom sa dozvieme z esemesiek, že niektorí až vysokopostavení funkcionári novín deformovali jednotlivé príspevky, vplývali na fungovanie spravodajstva, mali úzke spojenia priateľské s jednotlivými politikmi opozičných strán a na základe toho pripravovali materiály, tak to je škandál a tam môžete hľadať, prečo máme všetci takú blbú náladu,“ uzavrel minister Kaliňák.

Pán minister, toto naozaj myslíte vážne?!

Keď sme si vypočuli slová nášho pána ministra vnútra, tak sme sa schuti museli zasmiať. „Korupciu v najvyšších kruhoch nemožno stíhať, lebo neexistuje“. Tak takémuto  konštatovaniu by mohol uveriť len on sám, lebo on dokáže vnášať strach, rešpekt  smerujúci k jeho podriadeným a tým zabezpečiť ututlanie všetkých korupčných škandálov v zárodku. Potom môže suverénne tvrdiť o neexistencii korupcie v najvyšších kruhoch. Dnes bežný občan vie, že na objasnenie respektíve vyšetrovanie korupčnej chobotnice z najvyšších miest, cez prostredníkov, lobistov, ktoré využíva vládnúca garda smerom na podnikateľské kruhy, by boli skončené skôr, ako by mohlo začať akékoľvek vyšetrovanie korupcie, nehovoriac o začatí trestného stíhania.

Strach, rešpekt vyšetrovateľov pred  zamestnávateľom  (Ministerstvo vnútra SR) je väčší, a preto sa nikdy ani do takýchto káuz nepúšťajú. Začať stíhať vládnúcu mafiu  je, ako ísť hlavou proti múru a riskovať stratu zamestnania a možno aj viac. Tak sa nečudujme, že korupcia na najvyšších miestach nebude skôr vyšetrená a to do času rapídnej zmeny,  výmeny politických strán v parlamente a vo vláde.

Minister vnútra mal teda pravdu, že „Slovensko sa v roku 2017 nedočká odstíhania korupcie v najvyšších poschodiach politiky“ a mohol kľudne konštatovať, že stíhaní z  korupcie v najvyšších kruhoch sa  nedočkáme ani do nových parlamentných volieb (2020).

Kľudne mohol  tiež povedať, že nebude nikto od stíhaní pokiaľ budú štandardné strany pri moci, veď v zákulisí biznis funguje medzi všetkými a tam je každý každému niečo dlžný a preto sa nikdy nič nevyšetrí a nikdy nič podobne neodhalí .

Treba aj pripomenúť, že samotní  svedkovia korupcie vedia, že ak by aj čo to mali objasniť, tak ani vyšetrovateľ ich nebude počúvať a skôr sa obratí vyšetrovateľ proti svedkom vo forme obvinenia za pasívnu korupciu alebo krivé obvinenie (svedectvo) alebo ohováranie.

Tak vyzerá dnešná  sociálna demokracia. Vyhraj voľby a môžeš všetko! Taký bol výrok aj bývalého šéfa parlamentu Pavla Pašku SMER-SD. Tak sa niet čo čudovať, že minister vnútra nemá obavy, že by sa akákoľvek korupcia mohla trestne stíhať v roku 2017, ba  ani do doby pokiaľ sa budú obmieňať pri moci štandardné politické strany, lebo sú prepletené ako pavučina.

Dnes pritom každý vie, že keď chceš odhaliť zločin na najvyšších miestach a povedať k tomu viac pred policajným vyšetrovateľom, tak bude sám oznamovateľ  obvinený z korupcie, alebo z krivej výpovede a možno aj z ohovárania. Takže pán minister vnútra dobre vie, že mu nikto neodpovie ani na jeho otázku „Povedzte mi jeden príklad za minulý rok, kde na najvyšších poschodiach politiky bola spáchaná korupcia?“.  Ten kto by mu na to odpovedal, by bol sám stíhaný, lebo pod pojmom korupcia treba v trestnom práve vnímať korupciu, ako uplácania alebo získavanie aktívnej alebo pasívnej výhody, To znamená vinníkom je  v Slovenskom právnom systéme ten, kto niečo dáva alebo berie. Pokiaľ nedôjde k úprave tohto právneho nezmyslu, tak sa korupcia nikdy v najvyšších kruhoch dnešnej politickej scény neodhalí a ani neodstráni.