Ficovi sa napokon otvoril náhradný padák

Ficovi sa napokon otvoril náhradný padák

Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok 15. marca krátko pred 15. hodinou skončil vo funkcii predsedu vlády SR. Svoju demisiu podal do rúk prezidenta Andreja Kisku. Abdikáciu podala aj jeho vláda, ministri však budú vykonávať funkciu až do menovania nového kabinetu.

Poverenie na jeho zostavenie si z rúk Kisku prevzal doterajší podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Ten už predtým hlave štátu doniesol 79 podpisov poslancov, ktorí nový kabinet podporia.

Fico sa rozhodol abdikovať po dvojtýždňovej vládnej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Najskôr odstúpil z funkcie ministra kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), neskôr abdikáciu ohlásil aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Fico svoj odchod podmienil troma požiadavkami: aby bol nový premiér nominovaný Smerom-SD, aby prezident rešpektoval výsledky parlamentných volieb z roku 2016 a aby rešpektoval súčasnú koaličnú zmluvu. Svojimi podpismi už vyjadrili budúcej vláde podporu všetci poslanci Mosta-Híd, Smeru-SD aj SNS. Fico bude naďalej pôsobiť ako predseda Smeru-SD.

Každému je jasné, že po odchode z funkcie premiéra Robert Fico aj naďalej bude „ťahať nite“ a riadiť celé dianie. Dokonca sa mu uvoľnia ruky a bude mať viac času. Je absurdne si myslieť, že nový premiér a členovia jeho kabinetu budú robiť samostatnú politiku. Predseda SMERu im „poradí“, čo majú robiť. Skratka veľké zmeny nenastanú a opozícia to vie.

V podobnom duchu sa vyjadrujú všetci opoziční lídri. Richard Sulík to vysvetlil stručne a jasne: „Robert Fico iba akože odchádza, jeho režim ostáva.“ Veď to sa aj dalo očakávať. Preto opozícia nič iné nechce, iba predčasné voľby. Pochopiteľne, Peter Pellegrini musí avizovať aspoň nejaké zmeny, aby čiastočne upokojil situáciu a ukázal, že bude vládnuť „po novom“. Samozrejme, kozmetické úpravy začne po porade s Robertom Ficom.

Nový premiér začne „lepiť“ novú vládu, pričom na to bude mať dosť času, potom požiada parlament o vyslovenie dôvery. Podľa politológov, zmení sa možno tretina až polovica zostavy, čím sa však nezmení smerovanie vlády. Povráva sa, že uvoľnené miesto vicepremiéra by mala dostať doterajšia „dvojka“  Roberta Kaliňáka na ministerstve vnútra Denisa Saková.

Prezident Kiska skonštatoval, že po dvoch týždňoch medzinárodnej hanby, masových protestov a popierania politickej zodpovednosti sme opäť na začiatku. “Rozumiem tomu, že atmosféra za tieto dva týždne sa tak vyhrotila, že ani demisia ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a Roberta Fica nemusí byť pre verejnosť dostatočným signálom, aby ukončili protesty,” dodal Kiska.