Fico rieši dvojitý meter a dvojaké tovary

Fico rieši dvojitý meter a dvojaké tovary

 

 

Slovenský premiér Robert Fico bude na budúci týždeň rokovať o dvojakej kvalite potravín a ďalšieho tovaru s predsedom Európskej komisie Jeanom – Claudeom Junckerom.

Fico to povedal po stretnutí predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Budapešti. Premiéri Česka, Slovenska, Maďarska a Poľska na rokovaní prijali spoločné vyhlásenie, požadujú, aby Európska komisia problém aktívne riešila.

„To, čo sa deje v oblasti dvojakej kvality potravín, začína byť medzinárodný škandál,“ poznamenal Fico a dodal, že V4 požiadal o mandát pre rokovania s Junckerom, ktoré sa má konať budúci týždeň. „Ľudia v našich krajinách to oprávnene vnímajú ako urážku, majú pocit, že sú občanmi druhej kategórie,“ povedal Fico.

Rozdiely v kvalite výrobkov, ktoré sa predávajú v rovnakom obale, preukázala štúdia zadaná českým ministerstvom poľnohospodárstva. V pondelok ju na schôdzke ministrov poľnohospodárstva krajín EÚ v Bruseli predstavil šéf rezortu Marian Jurečka. Jurečka po rokovaní povedal, že problém rôzneho zloženia výrobkov, ktoré sú prezentované ako totožné, už vnímajú aj ostatné európske krajiny.

Český premiér Bohuslav Sobotka po schôdzke V4 vyhlásil, že situáciu je potrebné riešiť v rámci jednotného európskeho trhu. „Máme jeden spoločný trh a nikto z nás nechce vytvárať prekážky. Pokladám za nevyhnutné, aby táto téma bola riešená na európskej úrovni,“ uviedol. „Je potrebné upraviť pravidlá tak, aby spotrebitelia neboli klamaní, aby neboli podvádzaní zo strany výrobcov,“ dodal Sobotka.

Ak Európska komisia nebude konať vo veci potravín dvojakej kvality dostatočne razantne, Slovensko je podľa Roberta Fica pripravené prijať jednostranné opatrenia, ktoré môžu zastaviť dovoz niektorých zahraničných výrobkov.

„Táto téma začína byť mimoriadnou politickou témou,“ uviedol Fico. „Začína to prerastať do veľkého medzinárodného škandálu, cítim rovnakú atmosféru v okolitých krajinách,“ dodal premiér. „Nemôžem akceptovať, aby sa z občanov Slovenskej republiky robili občania nejakej druhej kategórie,“ povedal.

Okrem jednostranných opatrení Fico uviedol, že ako krajná možnosť je zozbierať prostredníctvom občianskej iniciatívy v krajinách V4 milión podpisov, ktorými sa potom budú musieť európske orgány zaoberať.