Fico „objavil“ jadro

Fico „objavil“ jadro

Slovensko plní všetky podmienky na to, aby bolo jadrom Európskej únie. Presvedčený je o tom premiér Robert Fico, podľa ktorého to potvrdzujú aj štatistiky. Poukázal najmä na historicky nízku úroveň nezamestnanosti, rast miezd, ako aj samotný rast slovenskej ekonomiky. Skutočný stav ekonomiky mnohých živoriacich rodín na Slovensku zrejme nepozná…

Premiér chce výsledky svojho „bádania“  prezentovať aj na rokovaní s Rakúskom a Francúzskom v Salzburgu. Podľa Fica je národnoštátnym záujmom byť v európskom jadre. „Krajine sa jednoducho darí. Ťažko tieto čísla spochybniť. Dve alebo tri podmienky, ktoré budú podmienkami účasti v jadre, spĺňame a máme čo ponúknuť krajinám, ktoré sa k jadru hlásia,“ skonštatoval premiér.

Robert Fico za jednu zo splnených podmienok považuje rozpočtovú zodpovednosť. „Faktom je, že za výsledky v oblasti rozpočtovej disciplíny nám prejavujú rešpekt európski politici už niekoľko rokov. Oznámili sme historicky najnižší deficit a naďalej pracujeme na ďalšej konsolidácii verejných financií,“ priblížil premiér. Vyčíslil, že oproti roku 2012 je výkon ekonomiky v súčasnosti o 15 % vyšší. „Ekonomike sa darí aj v tomto roku a mala by vzrásť o 3,3 %. Potvrdzujú to aj čísla vývoja po druhom kvartáli. Slovensko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko sú ťahúňom európskej ekonomiky. Rast HDP sa ešte v ďalších rokoch zrýchli, vytvorili sme na to všetky podmienky,“ očakáva premiér.

Za uplynulé štyri roky mali vzrásť o 3 % aj reálne mzdy. „Nezamestnanosť prestala byť najväčším problémom Slovenska a je na historických minimách,“ uviedol Fico s tým, že od vzniku novej vlády pribudlo na Slovensku podľa údajov Sociálnej poisťovne viac ako 80.000 nových pracovných miest. Vláda pritom presadzuje aj razantný rast minimálnej mzdy. Ak prejde aktuálny návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 480 eur, od roku 2012 by tak minimálna mzda na Slovensku vzrástla o 152 eur.

To všetko sú štatistiky a makroekonomické čísla. Reálny život je však o niečom inom. Premiér Fico ho asi nepozná.  A v tom je jadro mnohých problémov slovenskej súčasnosti.