Čo nám kto praje

Čo nám kto praje

Máme tradíciu, že prezident zapraje do budúceho roka všetkým všetko najlepšie. Lenže – nie je to vždy presne tak. Máme tu teraz prezidenta, ktorý má svojich poradcov, ktorí zrejme veľmi neprajú všetkým Slovákom všetko najlepšie. Vyzerá to tak, že ľudia okolo pána Andreja Kisku, toho času prezidenta Slovenskej republiky, síce majú veľmi radi Slovensko s jeho prírodnými krásami, len nikdy nemali a asi už ani nebudú mať radi Slovákov ako národ, ktorý toto územie odjakživa nielen obýval, ale aj kultivoval… Žiaľ, až do tejto súčasnosti, keď tu prezidentom môže byť aj reprezentant záujmov, ktoré nemajú nič so záujmami národa spod Tatier.

Jedna téma je oficiálny novoročný prejav prezidenta SR. Ale nie sme predsa malicherní, dnes si môžeme a ešte vari aj smieme priať navzájom hoci aj cez sociálne siete všetko možné a najmä dobré aj my, ktorí nie sme oficiálnymi štátnymi predstaviteľmi tejto našej dlho skúšanej a vytúženej samostatnej republiky.

Čo sa dá vlastne porovnávať na prejavoch oficiálnych politikov a menej oficiálnych, no o to viac srdečne zameraných prejavoch občianskych aktivistov, ktorí práve svojou slušnosťou tých ošľahnutých politikov zväčša prekonajú? Najmä dve veci – ako vždy – obsah a forma.

Obsah novoročného prejavu A. Kisku sa niesol najmä v znamení jednej novej mantry, ktorú spoločne hlásajú všetci, ktorí by radi obmedzovali občianske slobody, najmä slobodu prejavu: Citujme:

„Chcem hovoriť o niečom, čo bude mať vplyv na nás všetkých, na budúcnosť krajiny, ktorú spoločne spravujeme a rozvíjame – na naše Slovensko. Nech sa budeme zhovárať a rozhodovať o ktorejkoľvek ďalšej téme.

Krátko pred koncom minulého roku bol zverejnený prieskum o správaní mladých ľudí na internete. Výrazne veľká väčšina priznala, že sa na internete stretáva s prejavmi nenávisti, urážkami a vulgárnosťou. A viac než dve tretiny uviedli, že to považujú za závažný spoločenský problém. Na otázku, čo proti tomu robia, ale vyše 70 percent odpovedalo: „Akceptujem to – neurobím nič, aj tak by to nemalo význam – nevšímam si to.“

Každý z nás, kto sa pohybuje na internete a sociálnych sieťach, tomuto postoju rozumie. Ale čo tým v skutočnosti hovoríme? Hovoríme, že to, čo by väčšina z nás nepripustila doma, na pracovisku, medzi priateľmi, známymi alebo aj cudzími ani verejne na ulici, to, čo by drvivá väčšina z nás nechcela, aby sa takto správali naše deti, tak nad tým na internete a sociálnych sieťach mávneme rukou a na to rezignujeme.

Žijeme časy, kedy sú mnohí ľudia zneistení. Akoby sa vytrácali pocity istoty, stability, bezpečia. Je úplne normálne, že máme z mnohých vecí strach. Ale nesmieme dovoliť, aby boli pocity strachu prekonávané hnevom a nenávisťou. Je úplne normálne a máme veľa dôvodov hnevať sa, aj na mnohé javy a veci okolo seba, na iných ľudí, na politikov. Ale svoje rozhorčenie nesmieme ventilovať v agresivite.

Nielen demokracia, ale spoločnosť ako taká, a naša schopnosť občianskeho spolužitia sa nám rozpadne, ak sa prestaneme navzájom rešpektovať. Majme úctu k sebe aj k inému názoru. Dôležité je si uvedomiť, že prehráme všetci, ak si neuchránime spoločné hranice a kultúrne pravidlá nášho spolužitia. Posielať ľudí do plynu, hoci len na internete, je jednoducho neprípustné. Vyvolávať nenávisť a zlobu voči celým skupinám ľudí, národom, národnostiam, náboženstvám, alebo o nich tvrdiť, že sú menejcenné, to sa musí stať pre každého slušného človeka neprípustné a netolerovateľné. A to aj na internete. Želať hocikomu, vrátane politického oponenta smrť – hoci „len“ na internete – je jednoducho neprípustné. Tvrdiť, že každý Róm je príživník alebo že každý moslim potenciálny terorista, je hlúpe a nepravdivé. Nesmieme tolerovať ako týmito a ďalšími spôsobmi niekto šíri hnev a zlobu. Pretože každé zlo a každé nešťastie, ktoré si dokážu ľudia spôsobiť, sa začína slovom. Slovo má obrovskú silu a slovo nenávisti stálo na začiatku najväčších tragédií ľudstva.

Nepozorovane sa nám stierajú hranice. Čo sa ešte pred desaťročím-dvoma schovávalo v kúte, postupne sa presunulo na internet a sociálne siete a odtiaľ už krátkou cestou aj do reálneho života. Obráťme tento trend. Nakreslime znovu jasnejšie hranice – a dôsledne ich dodržiavajme. Dajme najavo, že za slušnosťou nie je strach. Dajme najavo, že slušnosť nie je slabosť. Slušnosť musí byť znova počuť. Ukážme silu slušnosti medzi sebou, v každodennom živote, aj na internete a sociálnych sieťach.“

Toľko dosť obsiahly citát. S viacerými vecami by sa aj dalo súhlasiť, keby to celé nebolo kontraproduktívne. Nikto zo skutočných vlastencov a slušných ľudí tu nikoho nikam neposiela. No práve časť príhovoru nám to chce nahovoriť. Aby nás za naše názory mohli opäť posielať za mreže či do vyhnanstva ako za totality nacistickej i boľševickej. Toto má byť prejav štátnika na Nový rok? To kto mu zasa nadiktoval?

Na druhej strane pozrime sa, čo si želajú skutoční vlastenci slovami Romana Ruhiga z hnutia Spoločne za Slovensko. A potom porovnávajme:

Milí spoluobčania, rodáci, spoločne sme prešli roky skúškami, v ktorých do budúcnosti obstojí iba zrelý, zdravý, zjednotený národ a skutočne suverénny i silný slovenský štát. Zdravá rodina a zdravý národ, ktorý si zachováva tradičné hodnoty, kultúru a tieto z pokolenia na pokolenia odovzdáva potomkom, ako ich prenechali naši predkovia nám, si zaslúži suverenitu. Len tak budeme silní, ak budeme súdržní a chrániť si svoje práva na slobodu, kultúru, identitu a dôstojný život vo vlastnom, suverénnom a slobodnom štáte.

Dovoľte mi preto želať Vám všetkým veľa šťastia, lásky, zdravia, priateľstva, hrdosti, hojnosti, mier a nádej na lepšiu budúcnosť v prichádzajúcom roku 2017.

SPOLOČNE ZA SLOVENSKO  Vám želáme šťastie, hojnosť, ktoré vedú k spokojnosti v našich životoch. Splnenie nádejí, prianí, očakávaní, z ktorých pociťujeme radosť, kde rodina, láska a priateľstvo je aj nádej na nový život a na novú spravodlivejšiu budúcnosť našej spoločnosti. Keď budeme verní sebe a pôjdeme svorne napred dosiahneme SPRAVODLIVÉ NOVÉ SLOVENSKO!

Čítaný prejav  Andreja Kisku  TU!

Srdečný prejav Roman Ruhig TU!

Posúďte sami, kto ma radšej Slovákov.

Andrej Kiska

Roman Ruhig