Cirkus Slovensko: Vo vedení štátu máme priveľa šašov

Cirkus Slovensko: Vo vedení štátu máme priveľa šašov

Kým prezident Andrej Kiska hovoril tento týždeň v Štrasburgu o potrebe boja proti ruskej propagande, predseda parlamentu Andrej Danko mal v ten istý deň prejav v ruskej Štátnej dume. Akoby sa dvaja najvyšší ústavní činitelia SR na diaľku hádali o to, kto je väčší hochštapler.

Presne to sa stalo a minister zahraničia Miroslav Lajčák nemá z počínania našich dvoch najvyšších ústavných činiteľov dobrý pocit. Lajčák nemá dobrý pocit z toho, že najvyšší ústavní činitelia nemajú potrebu prekonzultovať s rezortom diplomacie svoje zahranično-politické vystúpenia.

Na margo vystúpenia Danka Lajčák poznamenal, že nepozná obsah jeho vystúpenia. “Bol by som rád, keby som ho poznal. Ale ani prezident ani predseda parlamentu svoje vystúpenie nekonzultovali, a to nie je v poriadku. Stalo sa mi to prvý raz,” priznal Lajčák.

Riziko je podľa jeho slov v tom, že máme jednotnú zahraničnú politiku. “Ja verím, že obe vystúpenia pôjdu v jednotnom smere,” poznamenal ešte predtým, ako bol známy ich obsah.

Pritom ešte 23. októbra Kiska, Danko a premiér Robert Fico deklarovali jednotu v otázkach zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.

„Vyhlasujeme, že budeme spoločne dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenska navonok v zahraničí a spoločne prijatých rozhodnuté v rámci EÚ a NATO,” píše sa v dokumente, ktorý podpísali traja najvyšší ústavní činitelia.

Danko v prejave v pléne dolnej komory ruského parlamentu vyhlásil, že bez silného Ruska nie je možný mier vo svete, pričom Rusko je súčasťou svetovej bezpečnosti, či sa to niekomu páči, alebo nie. “Považujem preto za nevyhnutné udržiavať otvorenú komunikáciu. Slovanské národy východnej Európy musia byť mostom na komunikáciu a zlepšovanie vzťahov v celej Európe. Preto sme tu, aby sme zlepšili vzťahy a pomohli,” povedal Danko poslancom ruskej Štátnej dumy.

Kiska vystúpil s prejavom v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Stal sa druhým slovenským prezidentom, ktorý sa predstavil zákonodarcom Európskej únie po Rudolfovi Schusterovi v máji 2001, a prvým, ktorý do europarlamentu zavítal od vstupu Slovenska do únie.

Prezident sa na úvod poďakoval predsedovi EP Antoniovi Tajanimu za pozvanie vystúpiť v pléne europarlamentu a pripomenul, že nemohlo byť lepšie načasovanie, lebo Slováci o dva dni oslávia deň, keď “sme urobili naše prvé kroky k demokracii”, keď najmä mladí ľudia a študenti otvorili dvere Nežnej revolúcii. Kde bol vtedy on sám, to nekomentoval… Ale jeho návšteva sídla firmy v Kalifornii, kde žiadal o zvýšenie počtu udavačov, hovorí dosť o tom, kde je dnes…