Bugára takmer zmietol uragán koaličnej krízy

Bugára takmer zmietol uragán koaličnej krízy

Je to len náhoda, že koaliční kríza sa odohrávala vtedy, keď sa v Atlantiku formoval uragán Irma. Predseda koaličnej strany Most sa do sporov medzi Dankom a Ficom aktívne nezapojil, iba vyčkával. Nepomohlo mu to, lebo pochopil, že Danko si od Fica niečo aj vyvzdoroval a Most si oblízal labu, hoci až tak zle neobišiel, veď hlavným cieľom tejto strany bolo ostať v koalícii. Bugár to všetko prežíval zrejme intenzívnejšie, ako dával najavo, lebo napokon skončil v nemocnici na kompletnom vyšetrení zdravia. Aspoň sa zoznámil so slovenským chorým zdravotníctvom na vlastnej koži…

Predsedovia koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár napokon 11. 9. podpísali Dodatok ku Koaličnej zmluve. „Dohodli sme sa na nových pravidlách, napríklad na tom, že sa budeme stretávať vždy v pondelok pred zasadaním parlamentu a vlády,“ vyhlásil po podpise R. Fico.

Vedúci predstavitelia vládnej koalície sa tiež dohodli na tom, že sa nebudú vzájomne prekvapovať návrhmi zákonov a pred ich predložením na rokovanie vlády alebo parlamentu ich predstavia koaličným partnerom. Tiež dohodli intenzívnejšiu komunikáciu krajských aj okresných organizácií svojich politických strán.

Dokument hovorí o štyroch orgánoch koaličných strán: koaličnej rade, rade predsedov koaličných poslaneckých klubov, krajských koaličných radách a okresných radách. Princíp rotujúceho zvolávania minimálne raz do mesiaca nahrádzajú pravidelné schôdzky.

Koaličná rada by sa mala stretávať spravidla v pondelky, najmenej dvakrát do mesiaca. Zasadať by mala dva dni pred začatím schôdze Národnej rady a pred každým rokovaním vlády. V prípade potreby ju môže niektorý z členov zvolať do troch dní.

Radu predsedov klubov budú tvoriť predsedovia koaličných klubov, zasadať by mali 5 dní pred začiatkom schôdze Národnej rady. Poslanecké návrhy môžu ísť na rokovanie až po odsúhlasení radou predsedov. Krajské a okresné rady by mali byť tiež po troch členov, ktoré budú tvoriť krajskí a okresní predsedovia strán.

Doplnenie sa objavilo aj pri práve premiéra navrhovať prezidentovi vymenovanie alebo odvolanie člena vlády. S týmto krokom predsedu vlády musí súhlasiť príslušná koaličná strana. „V opačnom prípade sa to považuje za hrubé porušenie koaličnej dohody,“ znie aktualizovaný dokument.

Nová koaličná zmluva nahradila zmluvu z 1. septembra 2016, ktorú podpísali lídri Smeru-SD, Mostu-Híd a SNS. Vznikol vtedy nový precedens, keďže jadro pôvodnej koalície podpisovalo novú zmluvu ani nie pol roka po pôvodnej. Zo zmluvy vtedy vypadla strana #Sieť, ktorá prišla o väčšinu poslancov a zostávajúca časť prešla pod Most-Híd.