Budú aj tresty trstenicou?

Budú aj tresty trstenicou?

danko-or-or-orZa svoje slová by sa mali verejne ospravedlniť v pléne parlamentu. Také je rozhodnutie mandátového a imunitného výboru NR SR, ktorý nedávno rokoval o výrokoch poslancov Milana Mazureka, Stanislava Mizíka (obaja ĽSNS) a lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča.

Trojicu poslancov výbor riešil na podnet šéfa národnej rady Andrej Danka. Ten niektoré ich predchádzajúce výroky totiž považuje ta rasistické. „Ak by sa odmietli ospravedlniť, ešte raz bude zasadať výbor a môže rozhodnúť o pokute až do výšky 1 000 eur. Mohli sa ospravedlniť už aj na dnešnom výbore, túto možnosť však nevyužili,“ oznámil novinárom po rokovaní výboru v prvom decembrovom týždni jeho predseda Richard Raši zo Smeru. Už teraz je takmer isté, že z úst kotlebovcov slovo „prepáčte“ nezaznie. Podľa Rašiho aj na výbore jasne povedali, že sa ospravedlňovať nechystajú.

„Za svojimi výrokmi si stojíme, boli absolútne primerané,“ vyhlásil S. Mizík, ktorý počas októbrovej schôdze parlamentu islam nazval „satansko-pedofilným dielom diabla“. Poslanec M. Mazurek zasa islam označil za „krutý, odporný a neľudský politický systém“. „To sa nechajte prekvapiť,“ odpovedal Mazurek na otázku, či budú rešpektovať rozhodnutie výboru.

Poslanca Igora Matoviča výbor rieši za to, že pred niekoľkými týždňami počas rozpravy k novému rokovaciemu poriadku prirovnal situáciu v parlamente k futbalovému zápasu v koncentračnom tábore medzi Židmi a dozorcami. Opozičných poslancov videl ako „Židov, ktorým je dovolené iba dýchať”.

„Ctenému inkvizičnému výboru som oznámil, že mojím výrokom som v žiadnom prípade nezľahčoval situáciu Židov v koncentračných táboroch, len som chcel poukázať na to, že Andrej Danko sa vydal cestou, ktorá nakoniec viedla ku koncentračným táborom,“ bránil sa opozičný poslanec. Poukazuje aj na to, že ešte predtým, než sporné prirovnanie predniesol, povedal: „Prepáčte mi to prirovnanie, ale asi inak to nepochopíte.“

Disciplinárne konanie, ktoré voči nemu výbor vedie, Matovič okrem toho nepovažuje za spravodlivý proces. Veď dokonca na dvere pred výborom nalepil papier so šípkou a nápisom: Inkvizičný výbor. „Ako môžem ja mať spravodlivý proces, keď o mne rozhoduje väčšina zložená z mojich politických oponentov?“ opýtal sa Matovič. Či sa ospravedlní, alebo nie, zatiaľ však nepovedal.

Je možné, že vedenie parlamentu, keď pochopí, že pokuty na neposlušných poslancov neplatia, zavedie iné tresty? Možno by boli účinne fyzické tresty ako kedysi dávno v základných školách. Napríklad by to mohlo začať menším výpraskom trstenicou v kabinete predsedu parlamentu. Ak by ani toto nezabralo, verejnosť by určite potešilo verejné bičovanie trestaných poslancov pred budovou parlamentu…