Alexandrovci na Slovensku a v Bratislave 2017

Alexandrovci na Slovensku a v Bratislave 2017

Slovenská republika opäť privítala svetoznámy Ruský armádny súbor Alexandovcov.  V mesiacoch máj až jún 2017 odohrajú 10 koncertov v deviatich mestách: Žilina, Trenčín, Bratislava, Košice, Poprad, Brezno, Banská Bystrica a Nitra.

V Bratislave v EXPO aréne Incheba 27.5.2017 s kapacitou (6 000 divákov) Alexandrovci odohrali dva koncerty.

Pred hlavným koncertom Alexandrovcov  vystúpili  Kandráčovci, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou hudobného života na Slovensku. Členmi  tejto skupiny sú bývali muzikanti  z rôznych folklórnych súborov. Pravidelne účinkujú na  všetkých významných podujatiach a aj v tomto prípade sprevádzajú  Alexandrovcov po celom Slovensku.

V Bratislave na pódiu privítal Alexandrovcov  veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Fedotov Alexey Leonidovič.

Pred zahájením koncertu odovzdal zástupca „Spoločnosti Ferdinanda Martinenga“ vedúcemu zboru Alexandrovcov – Michail Maruševskij puknuté drôtené srdce k spomienke a vyjadreniu solidarity nad stratou 64 členov zboru, ktorí zahynuli 25. decembra 2016 pri leteckom nešťastí, zrútení sa lietadla do Čierneho mora pri Soči a nikto s pasažierov neprežil.

V lietadle sa nachádzala veľká časť populárneho súboru Alexandrovcov. Táto smutná správa zasiahla  srdcia tisícov fanúšikov po celom svete vrátane tých slovenských. (Ruské lietadlo s ruským speváckym súborom „Alexandrovcov“ sa zrútilo do Čierneho mora. Viac v článku TU! Alexandrovci – Je ťažké nájsť v zármutku slová na rozlúčku – viac TU!)

 Alexandrovci majú radi Slovensko, už viackrát vystupovali na Slovensku a ich turné 2017 bolo naplánované ešte pred leteckou katastrofou. Nezrušili ho a v máji a júni sú opäť u nás na Slovensku. „Ľudia na Slovensku nás prijímajú veľmi srdečne a piesne, ktoré spievame často poznajú a spievajú spolu s nami. Samozrejme, že to na vystúpení cítime a dávame do toho celé svoje umenie,“ opisuje svoje zážitky známy sólista Alexandrovcov Vadim Ananev. Práve on si doslova zachránil život tým, že do Sýrie v osudný deň neletel. Krátko pred odletom sa mu totiž narodil syn.

V repertoári svojich vystúpení teda aj v Bratislave odzneli okrem legendárnej Kaťuše či Kalinky a mnoho ďalších ruských piesní a tancov aj tie naše slovenské: „ Na Kráľovej holi, Išiel Macek do Malacek, Sama Kráľovná“.

Video – zostrih z koncertu v Bratislave – TU!

S hitom od skupiny Elán – „Kráľovná bielych tenisiek „ sa predstavil najmladší člen súboru – len osemročný Slovák Viliam Švec. Na bratislavskom koncerte okrem neho zaspievala aj kráľovná česko-slovenského popu Helena Vondráčková so svojimi známymi piesňami: Dlouhá noc  a  Lásko má já stůnu.

Do Bratislavy prišlo približne 120 umelcov, vrátane sólistov Vadima Ananjeva, ktorý je prezývaný Mr. Kalinka či barytónom Borisom Dyakovom.  Alexandrovci svojim mohutným hlasom postavil zo stoličiek neraz cele obecenstvo a bolo počuť mohutný potlesk v celej aréne.   Samozrejmosťou v rámci programu si všetci prítomní  pripomenuli  pietnou skladbou na zboristov Alexandrovcov, ktorí tragicky zahynuli  v decembri minulého roka a nemohli sa zúčastniť tohto plánovaného  EUROPEAN TOUR 2017. Počas pietnej  skladby a premietania  Alexandrovcov, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí  povstalo celé obecenstvo a pripomenuli si tak túto veľkú stratu ruských umelcov.  Dĺžka podujatia trvala cca 2.5 hodiny aj s prestávkou. Po bratislavskom vystúpení budú Alexandrovci pokračovať v: Košiciach, Poprade, Brezne, Banskej Bystrici , Nitre a po Slovenskom turné budú pokračovať v celoeurópskom turné aj v iných štátoch Európy.

SPOLOČNE ZA SLOVENSKO želáme Alexandrovcom veľa ďalších úspechov v pokračovaní ich mierovej  – kultúrnej misie v Európe. Práve s repertoárom z vojnového obdobia, pri príležitosti ukončenia 2. Svetovej vojny  má byť poučením, že Mier, Láska, Zdravie a Život je to najcennejšie čo máme.  Každé ich vystúpenie je nezabudnuteľným zážitkom na celý život.