Ako to je s kontrolou volieb do NR SR 2016?

Ako to je s kontrolou volieb do NR SR 2016?

Prihlaska-do-komisieVoľby do NR SR – 2016 budú iné ako to bolo v predchádzajúcich voľbách, nakoľko v stupil do platnosti nový zákon č.180/2014 Z. z. „Zákon o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov”.

Novinkou je, že politické strany a hnutia nevedia kontrolovať voľby vo všetkých volebných komisiách, kde zákonodarca zrušil Ústrednú volebnú komisiu a namiesto nej zriadil štátnu volebnú komisiu pozostávajúcu z 14 členov.

Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov. Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade Slovenskej republiky. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie. Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.

Tieto zmeny prinášajú závažný zásah do (ne)demokratických princípov volieb v SR.

Je nutné aktivizovať občanov SR, aby išli kontrolovať voľby aspoň na úrovni okrskových a okresných volebných komisiách.

Len takto dokážeme kontrolovať voľby, aby boli čo najbližšie k voľbám FAIR PLAY.

Viac  sa dozviete z relácii „ PRÁVO PRE NEPRÁVNIKOV“ zo záznamu z 28.12.2015 (Nový volebný zákon – okrskové komisie), kde  diskutujú právnik Mgr. Roman Ruhig  ( kandidát za Koalíciu SPOLOČNE ZA SLOVENSKO)  a redaktorom Miroslavom Hazuchom zo Slobodného vysielača.

Vypočujete si priložený audio záznam z diskusie „ PRÁVO PRE NEPRÁVNIKOV“