Ako sa odchádza z SaS

Ako sa odchádza z SaS

Hoci mal Jozef Mihál s predsedom SaS Richardom Sulíkom nezhody dlhé roky, až do nedávneho Mihálovho odchodu zo strany sa dokázali napokon vždy dohodnúť. To sa skončilo a Mihál odišiel zo SaS, nie však z parlamentu. Jozef Mihál sa pred širokou verejnosťou zviditeľnil síce až po vzniku SaS, so svetom politiky sa začal zoznamovať nepriamo už v roku 2005, kedy asi rok pôsobil ako externý poradca vtedajšieho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Venoval sa reforme zákona o zdravotnom poistení. V roku 2006 bol pri vzniku politickej strane Nádej. Svoje meno ale nenaplnila, preto sa Mihál v roku 2009 spojil s liberálmi v novej strane Sloboda a solidarita (SaS), ktorej predsedom bol a je od jej založenia Richard Sulík.

Sulík s Mihálom asi netušili, že už prvé voľby ich vynesú do vládnej koalície. Z Mihála sa stal v roku 2010 minister práce. Túto funkciu v Radičovej vláde zastával necelé dva roky. Po predčasných voľbách v marci 2012 sa začali Sulíkove a Mihálove cesty čoraz viac rozchádzať, až sa Mihál rozhodol odísť z postu podpredsedu strany, čo zdôvodnil nízkym počtom svojich preferenčných hlasov.

Rok na to odišla z SaS skupina okolo Jozefa Kollára, ktorý neuspel vo voľbách predsedu strany. Dôvodom rozkolu vraj bol štýl politiky Richarda Sulíka, skupina sa porúčala krátko po odvolaní Juraja Miškova z postu straníckeho podpredsedu. Mihál však vtedy v strane ostal a na stoličku podpredsedu sa opäť vrátil – nahradil odvolaného Miškova. Keď sa špekulovalo, kto by mohol v budúcnosti zasadnúť do kresla predsedu SaS, Mihálovo meno sa skloňovalo najčastejšie. Napriek tomu sa to nestalo a už ani nestane.

„Konkurencia je prospešná vec,“ povedal Mihál, keď vlani v apríli ohlásil, že na straníckom kongrese sa bude uchádzať o post predsedu. Kongres bol pôvodne naplánovaný na rok 2017, liberáli si volia šéfa raz za štyri roky. Richard Sulík sa ale v máji rozhodol presunúť kongres o rok skôr. „Dôvodom nie je rozkol v strane, dôvodom je neblahá diskusia, ktorá sa vedie v médiách, a strane škodí, “ tvrdil Sulík.

Sulíkovo rozhodnutie o posune kongresu na skorší termín sa najprv stretlo s kritikou Mihála, ale aj ďalších poslancov SaS. Negatívne to hodnotila podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová aj Martin Poliačik. O pár týždňov sa zdalo, že nezhody zažehnali. Dôkazom malo byť aj Mihálovo rozhodnutie, že sa nebude uchádzať o post šéfa strany. Zároveň tvrdil, že v strane zostáva. „SaS sa neštiepi, neuvažujem o odchode, zostávam poslancom SaS, podpredsedom a členom Republikovej rady,” povedal Mihál v prvej polovici minulého roka.

„Obidvaja chápeme, že náš súper je strana Smer-SD. Obidvaja chceme, aby SaS bola pripravená prevziať zodpovednosť za Slovensko po najbližších voľbách,” doplnil svojho vtedajšieho podpredsedu Richard Sulík. Na mimoriadnom kongrese nakoniec Sulík získal 111 zo 113 hlasov. Jozef Mihál zo SaS pred pár dňami zo SaS napokon predsa len odišiel. Na sociálnej sieti napísal, že končí kvôli postojom Richarda Sulíka. Poslaneckého mandátu sa ale podľa svojho vyjadrenia nevzdá, lebo by sa tomu potešili ministri Smeru-SD, ktorým by nemal kto oponovať.

Jozef Mihál možno nie je posledným poslancom, ktorý SaS opustí. Už pred jeho rozhodnutím sa hovorilo o nezhodách medzi Martinom Poliačikom a Richardom Sulíkom. Poslanec, ktorého pred časom zbavili v strane funkcie tímlídra pre školstvo, to už koncom minulého roka nepoprel. „Väčšinou je to tak, že čím viac ideme do konkrétnych riešení, tým viac sa tá zhoda nachádza. Kým sa však pohybujeme na úrovni ideologickej, čo má liberalizmus byť, tam zhodu nachádzame ťažšie,” priznal Poliačik.

O pár mesiacov neskôr sa jeho možný odchod zo strany začal spomínať opäť. Sulík totiž povedal, že niektoré Poliačikove názory nemajú v SaS miesto. Napokon sa v strane zopakovala história zmierenia – Sulík s Poliačikom dospeli k dohode. „Hovorili sme o zmiernení napätia, čo sa týka komunikácie jeden o druhom. Ale to nie sú obsahové komentáre. Je to skultivovanie komunikácie,” skonštatoval Poliačik.

K Mihálovým postojom má blízko aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá s ním pracovala na ministerstve práce ako štátna tajomníčka. „Jeho rozhodnutie zrelo dlho a ja ho chápem. Je mi to veľmi ľúto. Keď Richard Sulík nedávno hovoril o dvoch krídlach, vďaka ktorým SaS lieta, dnes o to pravé krídlo prišiel,” skonštatovala Ďuriš Nicholsonová a tým naznačila, že SaS lieta iba s jedným krídlom, čo sa však fyzicky akosi nedá…