Ako Kiska na lyžovačke jazdil slalom

Ako Kiska na lyžovačke jazdil slalom

Po vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vyšetrovatelia, policajný prezident, minister vnútra a premiér vari ani nespávajú a médiá aj opozícia im riadne nakladajú. A čo robil celý týždeň po vražde prezident Kiska? Lyžoval sa v Rakúsku. Svoju dovolenku poctivo dokončil domov sa neunúval, až keď minul posledný lístok na lanovku…

Toto je ten dobrý anjel a najlepší prezident? To nikomu neprekážalo, že na Slovensku sa odohráva jedna z najzávažnejších káuz novodobej histórie a prezidentovi je zjavne prednejšia dovolenka? V akej krajine je toto normálne? Je veľmi zlé a smutné, že bol zavraždený novinár, no ešte horšie je, že mnohí ľudia skáču na lep politikom, ktorí sa z toho snažia vytĺcť politický kapitál.

O závažnosti Kiskových problémov v pozícií hlavy štátu už dnes asi nikto nepochybuje. Andrej Kiska sa totiž po nejakom čase v prezidentskom úrade stal politikom zaťaženým minulosťou. Čo je na tom najväčší paradox, nielen politickou. Jeho kauzy začali už tesne pred voľbami, kedy nedokázal prakticky nijako reagovať na obvinenia zo zneužívania Dobrého Anjela na politické účely. Vyjadroval sa a vyjadruje sa ale k iným veciam. Poúča politikov, snaží sa im radiť, mudruje o obrane, korupcii, zdravotníctve, školstve… ako keby bol odborníkom na všetko. To však určite nie je…

Napriek osobným rozporom sa v rámci štandardného politického dialógu  9. marca 2018 stretli na Bratislavskom hrade traja najvyšší ústavní činitelia. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico:

Vyjadrili plnú podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a prijali záväzok zabezpečiť v rámci svojich právomocí úplnú nezávislosť a nestrannosť vyšetrovania tohto zločinu ako aj všetkých súvisiacich trestných činov. Skonštatovali, že sloboda prejavu a sloboda tlače majú na Slovensku vysokú úroveň a je v životnom záujme našej demokratickej krajiny tieto hodnoty udržať a chrániť… Tiež požiadali všetky relevantné bezpečnostné zložky, aby vyvinuli maximálne úsilie na ochranu pokojných zhromaždení a na predchádzanie násilnostiam.

Nuž, nikto nevie, kam sa situácia posunie, isté však je, že politika sa aj vďaka prezidentovi SR presunula do ulíc a na námestia.